Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
[Awaria] NAC S510VH Problem z napędem
Autor Wiadomość
orzelek 

Dołączył: 02 Maj 2015
Posty: 3
Wysłany: 2 Maj 2015, 17:15   [Awaria] NAC S510VH Problem z napędem

Witajcie! W mojej kosiarce popsuł się napęd, po naciągnięciu linki słychać terkot, koła albo się kręcą, albo poruszają skokowo, słychać terkot. Podczas cofania kosiarki (przy wyłączonym napędzie) jedno z kół się blokuje. Pasek klinowy raczej jest OK, napęd też nie wygląda źle, a przynajmniej nie zdiagnozowałem przyczyny usterki - koła zębate wewnętrzne jak i zewnętrzne wyglądają dobrze, nie mają wyszczerbień, wolnobieg działa prawidłowo, przynajmniej na sucho, po rozebraniu koła. Jedyne co zauważyłem to brak segerów na osi napędowej, przy stalowych kołach zębatych, ale nie wiem czy oryginalnie tam były.
Wiem jednak, że cudów nie ma i któryś z tych elementów nawalił. Co byście poradzili, na nową kosiarkę mnie nie stać, ostatecznie wymontuje koła zębate żeby przynajmniej koła się nie blokowały i będę używał bez napędu, chociaż ciężka ta kupa złomu.
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 4 Maj 2015, 10:31   

Sprawdź, czy:
1/ sprężyna odciągająca przekładnię nie spadła lub nie jest nadmiernie wyciągnięta;
2/ pasek napędu nie wyskoczył poza ogranicznik (taka blaszka przy przekładni);
3/ linka napędu jest właściwie naciągnięta (NAC ma często dzieloną linkę, pozwalającą na regulację);
4/ pasek napędu nie jest zabierany przez koło pasowe przekładni przy dźwigni napędu kosiarki w pozycji "napęd wyłączony";
5/ linka napędu gdzieś nie jest przycięta,załamana itp.

Do tych operacji przydałby się pomocnik oraz wykręcenie świecy i obracanie silnika rozrusznikiem.
_________________
widzę Chorągwicę
 
orzelek 

Dołączył: 02 Maj 2015
Posty: 3
Wysłany: 7 Maj 2015, 20:06   

Dzięki za reakcję!
Rozebrałem napęd po raz kolejny i zauważyłem ubytki w zębatkach napędowych obu kół, które mogły odpowiadać za "terkot" i brak reakcji kół na naciągnięcie linki napędu. Zamówiłem je w sklepie, mam nadzieję, że po wymianie kosiarka ruszy. Nie mogłem znaleźć zabieraków, ale gdyby zaszła konieczność ich wymiany, to może dotnę kawałek pręta lub ktoś mi wytoczy.
Co do segerów, to okazuje się, że były oryginalnie, musiały mi spaść, będę musiał dokupić.
W temacie blokowania kół - zdaje się, że to faktycznie sprężyna odciągu jest temu winna. Oryginalną dawno temu zgubiłem, kolejne kilka również... Ta która jest obecnie już się wyciągnęła i podczas cofania koło pasowe "łapało" pasek klinowy. Zamówiłem ori sprężynę, bo już nie wiem z czego ją dorabiać, żadna nie była taka, jak powinna.
Zobaczymy czy wymiana tych elementów pomoże, dam znać.
 
orzelek 

Dołączył: 02 Maj 2015
Posty: 3
Wysłany: 16 Maj 2015, 21:20   

Dla potomnych... Po wymianie zębatek napędowych wszystko działa jak ta lala! Wolnobieg czy to tam to jest było zużyte. Być może na skutek wypadnięcia segera - zębatka się przesuwała i zabierak łapał wyszczerbiał jej krawędź. Części zamienne zamówiłem w serwisie producenta, doszły z pewnymi problemami, ale za to otrzymałem komplet zębatek wraz z zabierakami, segerami, podkładkami... Czekam jeszcze na sprężynę odciągu, ale ta, którą dorobiłem spisuje się póki co dobrze. Tak więc jeśli ktoś ma podobne do moich problemy - po wciśnięciu dźwigni napędu coś terkocze, a kosiarka nie jedzie lub porusza się skokami - niech sprawdzi czy nie wypadł seger (taki pierścień), a zębatki w części wolnobiegu nie są zużyte. Za blokowanie kół napędowych podczas cofania odpowiada sprężyna odciągu, jeśli zaginie (o co nietrudno; sam je gubiłem kilkukrotnie), można ją dorobić lub dokupić. W moim przypadku miejsce mocowania sprężyny uległo zniszczeniu, więc przynitowałem w tym miejscu kawałek blachy, powinna wytrzymać dłużej niż oryginalne mocowanie. Kosiareczka została reanimowana i myślę, że posłuży jeszcze kilka latek :)
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum