Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
[Awaria] Problem z przednią osią kosiarki
Autor Wiadomość
Jarek Ogródek 
Jarek

Imię: Jarek
Wiek: 58
Dołączył: 11 Sie 2012
Posty: 3
Wysłany: 11 Sierpień 2012, 14:00   [Awaria] Problem z przednią osią kosiarki

Dzień dobry,
mam problem z przednią osią kosiarki. W zasadzie wypada. Nie wiem jakie części zgubiłem podczas koszenia. Nie wiem jakich części potrzebuję.
Może mi ktoś podpowiedzieć. Jeśli trzeba wstawię zdjęcia lewej i prawej strony osi.

Bardzo dziękuję za pomoc.
Typ kosiarki TRAWIS TRB 48 S, kupiona w Castoramie. Producent COMAG (dziś EMAG?)
Jarek

IMG_0439.JPG
Plik ściągnięto 886 raz(y) 654,04 KB

 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 11 Sierpień 2012, 16:09   

Problem znany i łatwy do naprawy. Przynajmniej w naszym serwisie.
COMAG robi kosiarki dla EMAK'a, więc powinno być tak samo. Ten sam sposób sprawdza się dla Castelgarden (tylko trzeba dodatkową dziurkę zrobić pod sprężynę kompensującą ciężar kosiarki).

Musisz sprawdzić następujące rzeczy:
1. Czy otwory w których powinny być osadzone talerzyki nie są rozbite. Powinny mieć dokładnie 15mm, a kanał którym wchodzi oś 12mm.
Jeżeli są rozbite to potrzebujesz zestawu naprawczego. (Instrukcja montażu w załączeniu)
2. Jeżeli nie są rozbite to najprawdopodobniej jeden z talerzyków w wyniku "jazdy terenowej" przeskoczył za zagniecenie na osi i jest za daleko. Można to naprawić na kilka sposobów. Po pierwsze odkręć koło z przeciwnej strony sprężyny. Klucz 13, nakrętka pod kołpakiem. Zdejmij zabezpieczenie od dźwigni centralnej regulacji. Po czym zdemontuj oś. Umieść talerzyk na właściwym miejscu i zrób jedno z poniższych:
- naspawaj zgrubienie w miejscu byłego zagniecenia, lub
- wiertłem 2,5 mm wywierć w tym miejscu dziurę na wylot osi i przetkaj drutem o podobnej średnicy, po czym drucik lekko wygnij do środka (w przeciwległą stronę od talerzyka). Dobrze sprawdzają się "ogonki" od nitów zrywalnych.
- można kombinować z pierścieniami segera, cudować, itp ale mój ulubiony sposób to ten z dziurką i grubym drutem.
W wyniku tego talerzyk znowu będzie na właściwej pozycji i oś będzie dociskana przez sprężynę do otworów.
Zastosowanie zestawu naprawczego z powodu ich grubości 2x4mm powoduje mocniejsze napięcie sprężyny i zapobiega rozbijaniu osi.

Kilka firm w Polsce kupuje od nas te zestawy. A sami montowaliśmy je już wiele razy. Kosiarka po takim tuningu nie wraca już z rozbitą obudową do serwisu.

Instrukcja LDO-RK1 wersja 1.1.pdf.zip
Pobierz Plik ściągnięto 1860 raz(y) 304,92 KB

_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
Jarek Ogródek 
Jarek

Imię: Jarek
Wiek: 58
Dołączył: 11 Sie 2012
Posty: 3
Wysłany: 11 Sierpień 2012, 17:57   

Dziękuję za obszerne informacje i poświęcony czas. Jestem pod wrażeniem :)

Nie wiem czy wszystko zrozumiałem stąd dodatkowe pytania.
Założenie" talerzyk to to coś co lata po osi i ma za zadanie ją blokować

1. Czy zdejmę regulację z osi tylko specjalnym kluczem ?
To rodzaj podkładki z dziurkami blokujący trzpień! Jk go zdejmę śrubokrętem to raczej zniszczę!
2. Otwory są trochę zniszczone. Kupię ten zestaw naprawczy, proszę o parametry do przelewu
3. Czy ten talerzyk ma blokować oś od wewnątrz (tak jak na zdjęciu, teraz lata p całej osi) czy od zewnątrz.
4. Obawiam się że ten talerzyk długo nie wytrzyma czy masz jakiś sposób na założenie czegoś nowego, można to też kupić?
Załączam zbliżenie osi od strony problemu.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
pozdrawiam
Jarek

IMG_0449.JPG
Plik ściągnięto 599 raz(y) 618,38 KB

 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 12 Sierpień 2012, 10:07   

Jarek Ogródek napisał/a:
Nie wiem czy wszystko zrozumiałem stąd dodatkowe pytania.
Założenie" talerzyk to to coś co lata po osi i ma za zadanie ją blokować

Tak, to właśnie to. Można to różnie nazwać, np podkładką oporową, itp.

Jarek Ogródek napisał/a:

1. Czy zdejmę regulację z osi tylko specjalnym kluczem ?
To rodzaj podkładki z dziurkami blokujący trzpień! Jk go zdejmę śrubokrętem to raczej zniszczę!
2. Otwory są trochę zniszczone. Kupię ten zestaw naprawczy, proszę o parametry do przelewu
3. Czy ten talerzyk ma blokować oś od wewnątrz (tak jak na zdjęciu, teraz lata p całej osi) czy od zewnątrz.
4. Obawiam się że ten talerzyk długo nie wytrzyma czy masz jakiś sposób na założenie czegoś nowego, można to też kupić?


1. Ja to zdejmuję grubym nożem lub płaskim śrubokrętem. Troszkę się niszczy, ale z reguły daje się założyć ponownie. Polecam klucz nasadowy 9mm. Wbijasz młotkiem. Możesz użyć dowolnej tulejki pasującej do zabezpieczenia, ale kluczyk zawsze mam pod ręką. Nowe zabezpieczenie kosztuje "grosze" (coś koło ~2zł).
2. Jeżeli są tylko trochę zniszczone to zestaw może okazać się zbędny, jeżeli są mocniej rozbite, to by się przydał. Jak będę jutro rano w firmie to wyślę namiary w PW.
3. Tak jak na zdjęciu. zagnioty mają być od wewnątrz, a talerzyki na zewnątrz. Włożenie osi wymaga ściśnięcia sprężyny.
4. Nawet zmasakrowany talerzyk wytrzyma długie lata jeżeli będzie dobrze dociśnięty sprężyną. Nie zdarzyło nam się wymieniać go na nic innego. A wymiana całej osi to mało opłacalny interes.

IMG_0449-edit.JPG
Plik ściągnięto 531 raz(y) 136,97 KB

_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
Jarek Ogródek 
Jarek

Imię: Jarek
Wiek: 58
Dołączył: 11 Sie 2012
Posty: 3
Wysłany: 12 Sierpień 2012, 11:51   

Bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia.
Wątpię abym miał okazję się jakoś odwdzięczyć.
Jeśli pojawiły by się kiedykolwiek potrzeby w temacie:
j. niemiecki,
Rachunkowość zarządcza,
Nieruchomości,
Wszelkie zagadnienia z dziedziny dystrybucji towarów handlowych.
To spróbuję pomóc.
Miłego dnia.
Jarek
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 15 Sierpień 2012, 11:41   

Poniżej wrzucam 2 zdjęcia: przed i po. Zdaje się że są z 2 różnych kosiarek, ale nie to jest ważne. Sytuacja ma pokazać kiedy zastosowanie zestawu naprawczego jest potrzebne. Na zdjęciu widoczny jest też przymiar serwisowy, którego używamy aby ułatwić sobie montaż.

Po.jpg
Plik ściągnięto 338 raz(y) 360,67 KB

Przed.jpg
Plik ściągnięto 321 raz(y) 696,54 KB

_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
rafalgg 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 1
Wysłany: 22 Luty 2014, 18:51   

Gdzie można zamówić taki zestaw naprawczy? Czy są w nim także podkładki talerzykowe, bo moje są wyrobione, kołnierze starte.
pozdrawiam
Rafał
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 16 Kwiecień 2014, 21:21   

Można zamówić u nas. W zestawie nie ma podkładek talerzowych. Wystarczy mail na biuro@lasdomogrod.pl
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
listek2000 

Dołączył: 24 Wrz 2014
Posty: 1
Wysłany: 24 Wrzesień 2014, 18:44   

witam, wydaje mi się ,ze mam podobny problem.
kosiarka spalinowa stiga combi 53 bw i od pewnego czasu zauważyłem,ze jedzie na
3 kolkach ;)
okazało się,ze prawa os wypada z tego oczka, czyli coś podobnie jak w powyższym problemie? nie rozumiem co trzyma os w tym oczku i co zgubiłem,ze wypada teraz?
i czy przypadkiem ta sprężyna nie przeskoczyła z tego małego otworu w przeciwny ?
nie wiem czemu są dwa?
czy potrzebuje ten zestaw naprawczy i czy on jest uniwersalny i będzie pasował do mojej kosiarki? dziekuje i pozdr

2.jpg
Plik ściągnięto 439 raz(y) 790,45 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 284 raz(y) 401,01 KB

 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum