Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Autor Wiadomość
rustin 

Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 104
Wysłany: 17 Listopad 2015, 19:54   Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic

Kosiarka kupiona i sprawdzona tak jak mogłem dzięki waszej pomocy.
Przywiozłem do domu i trochę ją po testowałem, trawy nie kosiłem ale rozgrzałem ją porządnie przez kilkanaście minut, niestety jest problem.
Jak na zdjęciu , cieknie olej przy wale ( to co przykręcony jest nóż )
Czy to poważna usterka ? Czy samemu ją mogę naprawić i czy to się opłaca ?

IMG_20151117_191459.jpg
Plik ściągnięto 1312 raz(y) 528,22 KB

 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 18 Listopad 2015, 00:06   

Ze zdjęcia wynika, że wyciek jest najprawdopodobniej z powodu uszkodzonego uszczelniacza wału. Trzeba odkręcić nóż, zdjąć piastę noża i wpust na czopie wału, spuścić olej, wydłubać simmering i założyć nowy, który znajdziesz tutaj. Średnica wewnętrzna to na pewno 22,2 mm, zewnętrzną musisz zmierzyć.
Tę operację wykonasz przechylając kosiarkę na uchwyt operatora.

Sugerowałbym sprawdzenie przy okazji czy nie masz krzywego wału. Prosty, domowy sposób, to postawienie kosiarki na kółkach na równym podłożu (najlepiej wyżej, żeby się później nie zginać), przystawienie do boku końcówki wału czegoś stabilnego np. klocka drewnianego, większej śruby itp. i obserwacja ew. zmiany szczeliny między wałem a "przyrządem pomiarowym" podczas obracania wałem np. za pomocą rozrusznika. Kosiarka musi stać w miejscu zatem zapewne trzeba będzie jakoś zablokować koła (kliny, czyściwo etc.).

Warto też upewnić się czy miska olejowa przy gnieździe simmeringu nie jest pęknięta.

Wszystkie operacje wykonuj przy wykręconej świecy zapłonowej.
_________________
widzę Chorągwicę
 
rustin 

Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 104
Wysłany: 18 Listopad 2015, 00:27   

Numer kosiarki to
09D902 2029 E1
Czy da się określić jaki dokładnie uszczelniacz zamówić?

Jak zdjąć piaste noża i ten czop?

Niby gość mówił ze kosil i oleju nie ubywało.
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 18 Listopad 2015, 10:28   

Tutaj masz katalog części do Twojego silnika. Na str. 3 w ramce nr 4 jest narysowany uszczelniacz miski olejowej (poz. 20). Na str. 9 pod poz. 20 jest nr katalogowy 391483s. Zadzwoń do któregoś z okolicznych serwisów Briggsa lub któregoś ze sklepów z listy podanej w poprzednim poście.
Ażeby zdjąć piastę (uchwyt) noża, należy odkręcić najpierw śrubę noża. Śruba ma gwint prawy, więc odkręca się ją w lewo. Konieczne będzie trzymanie noża jedną ręką lub zablokowanie go np. drewnianym klockiem o obudowę kosiarki. Po zdjęciu noża na czopie wału pozostanie piasta (uchwyt) noża, którą należy zdjąć. Konieczne zapewne będzie lekkie pobijanie młotkiem jej górnej powierzchni, użycie WD 40 lub ściągacza - zależy od stanu zapieczenia piasty na czopie wału. Uwaga ! Czop wału to część wału korbowego wystająca poniżej miski olejowej i to jest element niedemontowalny.
Po zdjęciu piasty pozostanie goły czop wału. W jego rowku może tkwić wpust (prostopadłościenny lub czółenkowy). Należy go wybić. Możliwe jest, że wpust może być integralną częścią piasty i wtedy nie pozostanie w rowku - różni producenci kosiarek stosowali różne piasty.
Następnie należy wydłubać uszczelniacz i wymienić go na nowy. Zwykle przy wydłubywaniu uszczelniacz jest mocno zmasakrowany, ale najważniejsze jest aby nie uszkodzić jego gniazda (miska olejowa jest z aluminium). Nowy uszczelniacz nabijasz np. rurką o stosownej średnicy, kołkiem drewnianym itp. pamiętając o tym, by w swoje gniazdo wchodził osiowo czyli równomiernie z każdej strony.

Powyższe wywody dotyczą mojej diagnozy na podstawie jednego zdjęcia. Dla upewnienia się czy przyczyną wycieku oleju jest rzeczywiście uszkodzony uszczelniacz, proponuję dokładne wyczyszczenie spodu silnika z oleju i ponowne lub nawet kilkukrotne odpalenie silnika i zaobserwowanie miejsc pojawiania się wycieków. Możliwe jest bowiem wyciekanie oleju spod uszczelki miski, spod odmy, spod górnego simmeringu lub z pękniętego bloku silnika czyli z miejsc położonych wyżej niż dolny uszczelniacz. Oczywiście te próby wykonuje się na całkowicie złożonej kosiarce.
_________________
widzę Chorągwicę
 
rustin 

Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 104
Wysłany: 18 Listopad 2015, 11:42   

wał ma bicie osiowe około 0.5 cm. kosiarka do oddania czy to nie dużo?
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 18 Listopad 2015, 12:17   

Musisz doprecyzować, bowiem luz osiowy czyli przesuwanie się wału pod naciskiem wzdłuż osi góra-dół wynoszący 5 mm jest za duży, niemniej nie dyskwalifikuje jeszcze silnika. Natomiast bicie poprzeczne czyli odchyłka końcówki wału od osi pionowej o wartości 5 mm świadczy o tym, że czop wału jest skrzywiony np. przez uderzenie nożem w twardą przeszkodę podczas koszenia. Prostowanie czopu wału jest możliwe w serwisie i kosztuje mniej więcej 150 zł. (z tego co się orientuję). Praca ze skrzywionym wałem spowoduje szybką destrukcję całego silnika.
Po prostu nie wiem co masz na myśli pisząc "bicie osiowe".
_________________
widzę Chorągwicę
 
rustin 

Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 104
Wysłany: 18 Listopad 2015, 12:29   

Bicie na boki jest ok 0,5cm . Kręcąc wałem tak jak kazałeś , przyłożyłem kawałek rurki i jest 0,5cm skrzywiony wał. Z tego co znalazłem w necie 0,1mm jest dużo. Także kosiarka idzie dzisiaj do oddania.
Mimo wszystko dziękuje Ci bardzo bo się dowiedziałem bardzo dużo informacji co i jak.
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 18 Listopad 2015, 12:38   

Słuszna decyzja. Twoja "przygoda" potwierdza fakt, że kupno używanego sprzętu może być obarczone dużym ryzykiem i z następnym zakupem też możesz mieć różne problemy (oby nie).
_________________
widzę Chorągwicę
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 19 Listopad 2015, 11:35   

Litości, jakim ryzykiem?

Zakup używanej kosiarki za 250 zł to takie samo ryzyko jak zostawienie auta z otwartymi szybami na weekend na blokowisku na Pradze. To totalna głupota.

Kto będzie sprzedawał kosiarkę żeby zarobić 50 zł? Nikt.

Przed sprzedażą, należy (żeby zachować wrażenie przyzwoitości) wymienić olej i filtr. Kosiarkę należy przywieźć skądś, co też jest kosztem (niewielkim ale zawsze). Pewnie przydałby się jakiś zarobek, więc kosiarka za 250 zł jest warta tyle co jej truchło na złomie.

Można to pisać co tydzień, ale i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto uwierzy, że żona płakała jak postanowiliśmy ją sprzedać, bo kosiła wiernie do końca (choć sprzedający oferuje 50 takich złomów).
_________________
Pozdrawiam
M.
 
rustin 

Dołączył: 23 Lis 2013
Posty: 104
Wysłany: 19 Listopad 2015, 18:42   

Wszystko się zgadza. Tylko nie każdy jest handlarzem i nie którzy sprzedają starą bo kupili np mocniejszą lub z napędem. Tak nie ma ?
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum