Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Sposób przyrządzenia mięszanki ??
Autor Wiadomość
R2rr0 

Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2010
Posty: 5
Wysłany: 3 Lipiec 2010, 15:14   Sposób przyrządzenia mięszanki ??

Witam wszystkich jestem tu nowy wiec proszę o wyrozumiałość ;)

Posiadam kosę spalinową Eurotec GT110 i piłę spalinową (no name) Obie maszyny w swoich instrukcjach obs. maja podany stosunek mieszanki paliwowej 1:25 do 1:30.
Wiem, że nie powinno sie robić mieszanki na zapas, ale jako że obie maszyny pracują na takich samych proporcjach oleju w stosunku do benzyny, kanisterek 5 litrowy szybko zużyje :)
Czyli w/g zaleceń na 5l paliwa należałoby dodać 2 jednostki oleju (200ml) - nic trudnego ;)

No i tu się zaczyna problem :( Na każdym dedykowanym oleju napisane jest 1:50 czyli jedna część oleju na 5l paliwa. Wiem że zbyt duża ilość oleju wpływa niekorzystnie na żywotność silnika, również jego zbyt mała ilość też nie jest dobra... No tu proszę Was o pomoc bo nie mogę tego zrozumieć. Czy może oleje te są jakoś skoncentrowane (jak koncentrat pomidorowy :mrgreen: ) i wystarczy zawsze tylko jedna część na 5l czy raczej nie zważać na to co podane jest na etykiecie oleju i zawsze lać tyle ile podano w instrukcji kosy i piły czyli 2 części ???

Myślę o zastosowaniu oleju Husqvarny lub Sthila bo wydaja mi sie najlepsze ? Kiedyś na etykiecie oleju Husqvarny widziałem w nawiasie 2% Czyli mam rozumieć że był jakoś skoncentrowany i zamiast 2 części oleju wystarczy wlać 1 część ??

Jak to rozumieć... ? :(
 
Andro1994 


Wiek: 29
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 65
Wysłany: 3 Lipiec 2010, 18:03   

1:50 = 1 litr oleju na 50 litrów benzyny(tak ja to rozumiem i chyba to właśnie o to chodzi).
Za duża ilość oleju skraca żywotność silnika? Nie słyszałem o tym, myślałem że to za mała ilość oleju skraca żywotność, a za duża powoduje tylko dymienie.
 
Adrian201192 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 9
Wysłany: 3 Lipiec 2010, 23:58   

UWAGA Mieszanka moze byc za bogata ( tj za duzo oleju) ale W ZADNYM WYPADKU NIE MOZE BYC ZA SLABA MIESZANKA , poniewaz ZATRZE SIE SILNIK.

Wlej po prostu dwie miarki po 100 ml przygotowywane do mieszanki 1;50 i wyjdzie Ci 200 ml na 5 litrow czyli mieszanka 1;25. Mozna tez kupic olej w 100 ml buteleczkach i wystarcza takie 2 buteleczki na 5 litrow i bedzie gitara.

Co do mieszanki 1;30 tj 180 ml oleju na 5 litrow to odmierz jedna miarke 100ml + 80 ml ktore mozesz odmierzyc strzykawka ( dostepna w kazdej aptece)
W sumie jezeli masz tolerancje 1;25/1;30 to lepiej i latwiej 1;25

Oleje same w sobie nie wiele sie roznia. Ja kupuje w husqvqrnie ale i tam sa dwa typy oleju ( zielony i czerwony) i jezeli raz do maszyny zastosuje sie mieszanke z olejem np zielonym to powinno sie zawsze stosowac ten sam olej do tej maszyny. W ogole jezeli chodzi o firme oleju to tez powinno stosowac sie olej jednej firmy

Mam nadzieje ze pomoglem ;-)
Pozdrawiam Adrian
 
pfp76 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 366
Skąd: Lublin
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 01:40   

Olej- olejowi nie rowny, najlepiej wez obydwa sprzety i podjedz do serwisu . Tam ci powiedza. Pozatym w instrukcjach powinno byc podane jaki to powinien byc olej (zwykle markowy sprzet ma olej o nazwie "markowej" , szyli stihl ma olej - " stihl". husqvarna ma olej "husqvarna" i.t.d. Za duzo oleju szkodzi, za malo oleju szkodzi. Niema sensu zastanawianie Co bardziej?. Po prostu trzeba robic mieszanke w proporcjach podanych przez producenta.Kolory olejow tez maja znaczenie np. do jakiej benzyny?-tu tez mozna zatrzec silnik pomimo wlasciwych proporcji mieszanki. I z innej beczki ; wydaje mi sie ze niepotrzeba nadmiernie ekscytowac sie slowem dedykacja,niech dedykowane bedzie: n.p. cos- jubilatowi , komus - ksiazka,czy osiagniecie sportowe- narzeczonej. A w innych przypadkach niech cos bedzie do czegos n.p. PRZEZNACZONE. Przepraszam ze sie czepiam!
 
R2rr0 

Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2010
Posty: 5
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 02:08   

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :)

@pfp76 Oczywiście zgadzam się z Tobą w 100% i jak najbardziej powinno się tam znaleźć " przeznaczone " za co to JA bardzo przepraszam ;)

Jak już wcześniej wspomniałem, sprzęt nie jest markowy czyli wiodących marek. Jest raczej klepany masowo do czysto domowych zastosowań ;) Dlatego tez w instrukcjach nie była wymieniona żadna konkretna nazwa oleju. Podane była proporcja i rodzaj oleju (do jakiego typu silników) ;)

Wiem tez co oznaczają dane proporcje, i nie o to pytałem... Olej warto wybrać markowy, nawet gdy sam sprzęt nie jest ;)

W tych proporcjach raczej chodziło mi o to dlaczego na wielu olejach podana jest proporcja 1:50
W instr. podana jest proporcja 1:25 Wiec 200ml na 5l
Dlatego gdy kupie sobie litr oleju np. Husqvarny (powiedzmy zielony - tak nawiasem ma to jakieś znaczenie ? ) mimo że na etykiecie napisane jest 1:50 ja zastosuję proporcje 2:50 do swoich maszyn. Czyli postąpię w/g zaleceń producenta a nie etykiety oleju, wybiorę tą właściwa "drogę " ?
Tylko to chciałem wiedzieć :-P Benzyna chyba normalna czyli E95
Ostatnio zmieniony przez R2rr0 4 Lipiec 2010, 17:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
pfp76 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 366
Skąd: Lublin
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 03:36   

Powiem tak: poczekaj na wypowiedz "dolka", lub "Henry58". Nie zaniechaj tematu.
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 12:07   Re: Sposób przyrządzenia mięszanki ??

R2rr0 napisał/a:
Witam wszystkich jestem tu nowy wiec proszę o wyrozumiałość ;)

Posiadam kosę spalinową Eurotec GT110 i piłę spalinową (no name) Obie maszyny w swoich instrukcjach obs. maja podany stosunek mieszanki paliwowej 1:25 do 1:30.
Wiem, że nie powinno sie robić mieszanki na zapas, ale jako że obie maszyny pracują na takich samych proporcjach oleju w stosunku do benzyny, kanisterek 5 litrowy szybko zużyje :)
Czyli w/g zaleceń na 5l paliwa należałoby dodać 2 jednostki oleju (200ml) - nic trudnego ;)



Jak to rozumieć... ? :(


Tak jak w instrukcji pisze lej. Na oleju np: Stihla pisze 1:50 dlatego żę do Stihla stosuje się 1l oleju na 50 litrów benzyny lub 100ml oleju na 5l benzyny.

Ty masz kose chińską w której cylinder na gładż aluminiową nie żeliwna jak np Stihl i musisz lać 1l oleju na 25 litrów benzyny lub 100 ml oleju na 2,5 litra benzyny.
 
R2rr0 

Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2010
Posty: 5
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 15:38   

Bardzo Wam dziękuje za odp. były bardzo pomocne. Po prostu wolałem zapytać nim zajadę na starcie maszynę. No niestety nie są to markowe maszyny, ale sądzę że do drobnych domowych prac w zupełności wystarczające ;)

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak już ktoś wspomniał, są co najmniej dwa kolory oleju . No właśnie, co one oznaczają i czym się różnią po za zabarwianiem paliwa?
Raz jeszcze bardzo dziękuje za pomoc :)
Ostatnio zmieniony przez R2rr0 4 Lipiec 2010, 16:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 17:15   

R2rr0 napisał/a:


Mam jeszcze jedno pytanie. Jak już ktoś wspomniał, są co najmniej dwa kolory oleju . No właśnie, co one oznaczają i czym się różnią po za zabarwianiem paliwa?
Raz jeszcze bardzo dziękuje za pomoc :)


Na czerwono zabarwia się mieszanka z olejem Stihla który jest czerwony
Na zielono zabarwia się mieszanka z olejem Husqvarny który jest koloru zielonego.
Jest jeszcze olej Makita (czerwony) mieszanka z tym olejem praktycznie nie zabarwia się paliwo wygląda jak czyste bez oleju.

Czy kupisz olej Husqvarny czy Stihla to obojetne ważne żęby był z autoryzowanego sklepu tych marek nie np: ze stacji benzynowej. Druga sprawa nie można mieszać tych dwóch olejów tzn że np; na 5l paliwa wlejesz 50ml Husqvarny i 50ml Stihla (bo np: ci zostało) lub do zbiorniczka paliwa do benzyny z olejem Husqvarny dolejesz paliwa z olejem Stihla.
 
R2rr0 

Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2010
Posty: 5
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 19:33   

No niestety dziś sklepy były zamknięte w mojej okolicy, wiec niestety byłem zmuszony kupić na stacji jakiś olej... Padło na Sil-Oil Avialub 2T
Później przerzucę się Stihla lub Husqvarne i pozostanę już przy jednym z nich.

Tak nawiasem czy ten Sil-Oil jest aż taki zły ?


Ostatnie pytanie związane ze smarowaniem ;) Czy olej do łańcuchów "Pilarol" do zwyczajniej piły (no name) na cały sezon to dobry wybór ?
Ostatnio zmieniony przez R2rr0 4 Lipiec 2010, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 4 Lipiec 2010, 21:23   

R2rr0 napisał/a:
No niestety dziś sklepy były zamknięte w mojej okolicy, wiec niestety byłem zmuszony kupić na stacji jakiś olej... Padło na Sil-Oil Avialub 2T
Później przerzucę się Stihla lub Husqvarne i pozostanę już przy jednym z nich.

Tak nawiasem czy ten Sil-Oil jest aż taki zły ?


Ostatnie pytanie związane ze smarowaniem ;) Czy olej do łańcuchów "Pilarol" do zwyczajniej piły (no name) na cały sezon to dobry wybór ?


Na tym Sil-Oil Avialub 2T to ja na twoim miejscy w ogóle bym nie próbował kosić bo b duże prawdopodobieństwo zatarcie silnika. Te oleje na stacjach to są sprzedawane nie z myślą o sprzętach ogrodniczych tylko do 2-suwuwych motorowerów i skuterów które kręcą do 6 tys obr/min.

Do łańcucha może być Pilarol.
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 5 Lipiec 2010, 17:52   

Witam, kolega Dolek wypowiedział się wyczerpująco na temat stosowania mieszanki paliwo-olejowej.Nic dodać nic ując. :-)
_________________
Henry58
 
R2rr0 

Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2010
Posty: 5
Wysłany: 6 Lipiec 2010, 16:46   

Bardzo Wam dziękuje za cenne rady. Naprawdę bardzo przydatne forum i myślę że często będę tu zaglądać :-> Człowiek całe życie się uczy :roll:

Pozdrawiam wszystkich :-) i raz jeszcze dziękuje !
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 11 Lipiec 2010, 07:12   

dolek napisał/a:
Ty masz kose chińską w której cylinder na gładż aluminiową nie żeliwna jak np Stihl

Stihl jak Husqvarna i oleo mac mają gładź cylindra utwardzaną ,dlatego występuje mniejsze tarcie wewnętrzne i można zastosować mieszankę 2%, w kosach ze skośnymi oczami należy bezwzględnie stosować 4% mieszankę ponieważ przy zbyt ubogiej "puchnie tłok i zaciera się na wydechu, oleje stosowane powinny być tylko do silników wysokoobrotowych - każda szanująca się firma taki swój olej ma. Kupowane na stacjach są mizernej jakości , ponieważ nie utrzymują filmu olejowego pow. 5tys obrotów,
 
luke-z 
luke-z

Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 236
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 13 Lipiec 2010, 13:34   

Ponoć Stihl ma olej bogatszy w cząsteczki teflonu (PTFE). Często nawet skuterowcy leją do swoich bolidów (2T) ten olej.
Nie widziałem kart charakterystyki obu (Stihl, Husqvarna) olejów, więc trudno wydać werdykt który wybrać, który lepszy. Osobiście leje Stihla do wszystkich 2T które mam.
_________________
ASFALT to rodzaj nawierzchni. W Polsce rzadko występujący i w niewielkiej ilości, głównie między dziurami w drodze.
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 13 Lipiec 2010, 18:23   

luke-z napisał/a:
Ponoć Stihl ma olej bogatszy w cząsteczki teflonu (PTFE). Często nawet skuterowcy leją do swoich bolidów (2T) ten olej.
Nie widziałem kart charakterystyki obu (Stihl, Husqvarna) olejów, więc trudno wydać werdykt który wybrać, który lepszy. Osobiście leje Stihla do wszystkich 2T które mam.

Troche odejdę od tematu

Wiele osób co miało motorynke lub motorower Komar lub Romet narzekało że często pada świeca, z reszta tak samo jak ale rzadziej zdarzało się w motocyklach Jawa które w latach 80-tych i na początku lat 90-tych w pokomunistycznej Polsce eksploatowane były na mieszance z Mixolu lub innych wynalazkach, od których mostkowały sie świece
Jeżeli ktos stosował olej Stihla do mieszanki i miał dobrej marki świece to nie miał problemu z "zarzucaniem" i mostkowaniem swiec.
 
wujekbaniu 

Dołączył: 28 Lip 2016
Posty: 1
Wysłany: 28 Lipiec 2016, 21:28   

witam
Kupiłem chińską kosę w obi za trzy stówki silnik 2T 33cm pojemności (około)
W instrukcji zalecają lać olej 24ml + 576ml benzyny czyli 1:25. Olej "jakiś" czerwony z leroy merlin po 3,5zł za 100 ml.
Co złego może się stać (poza dymieniem i szybszym zużyciem świecy) przy stosowaniu bogatszej mieszanki oleju ?
Czy na czas okres "docierania" silnika mieszanka nie powinna być bogatsza? I ile trwa takie docieranie
 
keram2504 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2016
Posty: 28
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 28 Lipiec 2016, 22:30   

Zakleja się też tłumik, i kanał wydechowy w cylindrze, no i wiadomo siwy dym na działce.

Uwierz mi że 1:25 to już bogata mieszanka, tej kosy i tak nie warto docierać to nie przedłuży jej trwałości. Stihle pracują na 1:50 a są i silniki które bez problemu działają na 1:100.
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum