Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
zmiana oleju do mieszanki
Autor Wiadomość
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 8 Wrzesień 2011, 13:51   zmiana oleju do mieszanki

Witam

mam pytanie, czy dobrym pomysłem będzie przejście na stosowanie do mieszanki oleju syntetycznego? np. takiego:

Motul 710 2T

moja kosa z silnikiem 4-Mix wypaliła od nowości dopiero około 800ml czerwonego stihlowskiego oleju HP

pozdrawiam
Raf
 
Paralaksa 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 30
Wysłany: 8 Wrzesień 2011, 14:45   

Ja stosuje motul 800 w silniku dwusuwowym który wcześniej jeździł na 'byleczym' i wszystko jest w porządku.
_________________
pozdrawiam
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 9 Wrzesień 2011, 14:32   

drążąc temat, na zagranicznym forum natknąłem się na IMO bardzo pouczający wątek dotyczący olejów, benzyn i chemicznych aspektów dotyczących używania małych silników 2T i nie tylko. Polecam do lektury (materiał w jęz. angielskim)


The dreaded chainsaws oil thread

pozdrawiam
Raf
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 9 Wrzesień 2011, 16:57   

Husqvarna od dawna zaleca w swoich materialach stosowanie mieszanki z obcymi markami oleju 2 T jako 1:30 a z olejem brandowanym jako marka Husqvarna w proporcji 1:50.
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 9 Wrzesień 2011, 19:02   

Koledzy tylko po co cudowac koszt zakupu 1l oleju podobny a macie pewność ze producent przebadal i sprzet i olej ważne aby był do silników wysokoobrotowych zasilanych na mieszankę
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 12 Wrzesień 2011, 12:48   

kombinuję i kombinuję :mrgreen:
jest kilka czynników:

Oleje syntetyczne, jak wskazuje wiele źródeł pisanych, zazwyczaj są lepszej jakości od mineralnych i są zalecane do stosowania w silnikach spalinowych (nie jest to jakieś wielkie odkrycie). Poza tym na polskim rynku Stihl nie udostępnia innego oleju niż mineralny. HP ultra jako olej w pełni syntetyczny też nie jest z najwyższej półki. Jeśli popatrzć na spełniane normy w tych olejach to zwykły czerwony HP jest klasy ISO L-EGB / JASO FB, czyli całkiem przyzwoity. Jednak po niespełna litrze przepuszczonym przez moją maszynę widać osmalenia w okolicach wydechu. W środku silnika zapewne już też się pojawiły. Stihl HP Super ma certyfikaty ISO L-EGC lecz jest "jedynie" półsyntetykiem, natomiast Stihl HP Ultra jest w pełni syntetyczny ALE jego certyfikacja to tylko ISO L-EGB - czyli taka jak czerwonego mineralnego :-? .
Biorąc pod uwagę, że silniki Stihl nie są jakimiś cudownymi, jedynymi w swoim rodzaju urządzeniami, oleje Stihl nie różnią się znacząco od innych olejów (HP Ultra to bodajże Castrol Power 1 2T zarówno w USA, Kanadzie, jak i w Europie ), prędkości obrotowe w piłach/kosach nie są też jakieś powalające, myślę, że zastosowanie oleju takiego jak Motul 710 2T wyjdzie silnikowi mojej kosy jedynie na dobre. Olej ten, jak wiele innych olejów z górnej półki ma specyfikację JASO FD / ISO L-EGD, jest olejem do wysokoobrotowych silników 2T i jego koszt oscyluje w granicach 50-55 zł/litr. Olej HP Ultra musiałbym zamawiać przez Ebay za 27€/l + przesyłka.
Nowoczesne oleje mają obniżoną temperaturę zapłonu po to, by całkowicie dopalać olej podczas pracy, czyli są"niskodymowe". Temperatura zapłonu przykładowego Motul 710 to 88°C, a Stihl HP Ultra to 222°C.
Z tego, co użytkownicy syntetycznych olejów piszą wynika, że maszyny pracują również bardziej "kulturalnie", lepiej wkręcają się na obroty, mniej się grzeją.
W Stanach Zjednoczonych wymuszanie w okresie gwarancyjnym używania jedynie oleju sprzedawanego pod własną marką jest prawnie zabronione chyba że: producent podda swój produkt badaniom w ministerstwie gospodarki USA i udowodni, że żaden inny olej nie nadaje się do jego maszyny LUB będzie udostępniać taki olej za darmo :mrgreen:
Jak do tej pory żadna firma produkująca pilarki/kosy etc. , ale także motoryzacyjna, nie dostała takiego zaświadczenia. Producenci tacy jak Stihl czy Husqvarna zastrzegają, by używać olejów innych firm w proporcjach "tłustszych" niż oleje ich marki, ale moim zdaniem to jest już tylko marketing.

sorry za troche przydługi wywód ;p
pozdr
Raf
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 13 Wrzesień 2011, 08:19   

pracowałem na oleju Stihlowskim i teraz pracuję na Prosincie żadnej różnicy nie widzę,
po prostu stosuję oleje zgodnie z proporcją i zasadami użytkowania i przchowywania paliwa.
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 13 Wrzesień 2011, 08:25   

z tego co widzę, to ten prosint też ma bardzo dobre parametry

pozdr
Raf
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 29 Grudzień 2011, 21:02   

Zużyłem litr tego oleju. Jest bardzo dobry, ale i drogi. Przerzuciłem się teraz na Husqvarne XP, olej w pełni syntetyczny. Jeśli chcesz olej o klasyfikacji JASO FD i bardzo korzystnej cenie to polecam MIDLAND 2T. Kosztuje 17 zł za litr, ludzie na forach motocyklowych i skuterowych bardzo sobie go chwalą.
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 2 Luty 2012, 09:54   

Witam

po wypaleniu 3l mieszanki z Motulem710 musiałem niestety oddać maszynę do serwisu. Nic się nie zatarło, ale silnik się kompletnie zaklajstrował. Następnego dnia po zmianie mieszanki nie mogłem wogóle odpalić maszyny. Podczas szarpania tłok strasznie ciężko chodził. W serwisie wymienili membrany, uszczelki itp, oraz wyczyścili całość z kleistego gluta. Jeśli ktoś ma jakieś przemyślenia, co się mogło stać, to proszę pisać...

pozdr
Raf
Ostatnio zmieniony przez alf 2 Luty 2012, 12:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 2 Luty 2012, 10:28   

Olej do silników motocyklowych 2T ma inną konsystencję od oleju do sprzętu ogrodniczego np do kos ponieważ w motocyklach są osobne zbiorniki na olej i paliwo a mieszanka wytważana jest w gaźniku, w przypadku wykonywania mieszanek olej musi mieć inną konsystencję nawet jak ma te same parametry klasyfikacji API.
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 2 Luty 2012, 10:46   

Motul710 jest przeznaczony zarówno do silników wysokoobrotowych chłodzonych powietrzem z układem smarowania, jak i do mieszania w proporcji 1:50. w opisie oleju jest napisane, że nie nadaje się do systemów z bezpośrednim wtryskiem oleju
Ostatnio zmieniony przez alf 2 Luty 2012, 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 2 Luty 2012, 11:14   

To co jest do wszystkiego jest do niczego, zresztą sam stwierdziłeś że silnik twój nie za bardzo to zniósł. Ja nie bawię się w eksperymentowanie i zalecam stosowanie olejów takich jak producent zaleca do swoich maszyn.
Próby szukania "lepszego" oleju aby silnik się lepiej sprawował, miał większą moc czy inne takie radzę odłożyć i lać to co trzeba w odpowiedniej proporcji.
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 2 Luty 2012, 11:19   

ja się nie upieram, że zrobiłem dobrze ;) za swój błąd musiałem zapłacić gotówką. Chcę jedynie ustalić, czy to bezpośrednia wina oleju, czy może na przykład nagar się rozpuścił?

pozdr
Raf
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 2 Luty 2012, 11:36   

Zacytuję z opisu producenta:
Zastosowanie:
Motocykle o silnikach dwusuwowych, motocykle i pojazdy terenowe, enduro, mopedy wyposażone w silniki dwusuwowe, których silniki pracują w szerokim zakresie temperatur i obrotów. Wyposażone w bezpośredni wtrysk lub gaźnik.
Inne: skutery, ATV

nie ma mowy tu o kosach i pilarkach, kosiarkach czy innych sprzętach więc olej i może jest dobry ale do tego co jest napisane powyżej.
W twoim przypadku tworzy się nagar nad tłokiem i smolista substancja zalegająca pod tłokiem co po rozgrzaniu co jakiś czas jest przemieszczana do komory spalania i zapieka układ korbowo-tłokowy.
Ostatnio zmieniony przez troku 2 Luty 2012, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 2 Luty 2012, 11:48   

dlatego też przeprosiłem się z czerwonym HP. szkoda tylko że u nas nie można kupić do stihla nic lepszego...
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 3 Luty 2012, 23:08   

Ja zużyłem 1L tego oleju. Docierałem na nim Shindaiwy B450 i 490, Husqe 357XP, Kawasaki KBH 48, pracowały na nim McCulloch nozyce, Piła Partner 357XP, Oraz stary 20letni Partner P5000 ale zużył tylko 1L mieszanki. Mnie sie wydaje że po prostu zmieszałes olej z kiepskim paliwem, to jest pełny syntetyk który kiepsko sie mięsza. Może paliwo miało jakieś dodatki które wytrąciło olej, niezmieszany olej nie został dobrze spalony i to wszystko. Skoro użytkownicy motocykli, skuterów, crossów, paralotni używają tego jak również niektórzy używają oleju Husqvarny XP, i chwalą go na podobnym poziomie, i nic sie nie dzije zarówno u nich jak i nie działo sie u mnie to myśle że coś miałeś z paliwem, a teraz piszesz że coś z olejem. Tak Ci powiedzieli, bo co mieli powiedzieć. Jeśli chcesz wiedzieć to wyślij paliwo do analizy i bedziesz wiedział czy mięszanka była ok. Przecież oleje Stihla czy Husqvarny nie robią oni sami tylko jakieś tam koncerny naftowe czy tam olejowe. W stanach nie trzeba stosować dedykowanych olejów. Ludziska stosują różne oleje i jakoś to chodzi, bo silnik nie rozróżnia marki oleju. A jak u Ciebie zakleiło to znaczy że sie dobrze olej nie rozpuścił, ewentualnie zciął w baku, a to już wina na pewno paliwa a nie oleju.

Troku pisze że uniwersalny olej do mieszania na bierząco nie nadaje sie. Mnie sie wydaje że taki olej musi mieć jeszcze lepsze właściwosci mięszający niż np. XP. Chociaż ten Motul 710 jest uniwersalny.

P.S. Przezuciłem sie teraz na olej XP, ale ze względu na 20 zł mniej za litr :)
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 9 Luty 2012, 23:58   

Motul 710 2T to olej do dozownika a nie do mieszanki to po pierwsze a po drugie to już nie mam co pisać bo to pierwsze powinno od razu odpowiedzieć na pytanie . Motul nie nadaje się do Pilarki, Kosy i dmuchaw do liści itp
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 10 Luty 2012, 18:40   

Jakby tak było to jeden z 5 moich sprzetów padłby na pewno.
 
Michał1900019 

Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 2
Wysłany: 16 Luty 2012, 07:53   

Ja używam Mixol S, i na tym oleju zauważywszy ze silniki 2t wytrzymują więcej niż na tych czerwonych czy zielonych olejach. np. sztihl 026 14lat od nowego chodzi na mixol S , ma bardzo mocne sprężanie i mało pali.
 
dzindz 

Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1
Wysłany: 19 Luty 2012, 21:06   

Witam

Pozwolę wtrącić swoje 5 groszy odnośnie Motula 710. A mianowicie zużyłem go już 4l !!!!!
robiąc mieszankę do kos spalinowych i pił. Rozebrałem obecnie do serwisu kosę spalinową Solo 140 z 96r, ostatnio 3 lata temu wymieniałem w niej pierścień a teraz pora na łożyska wału. Wygląda w środku po tym oleju jak nowa, brak nagaru, czysty tłok. A zasady doboru oleju do 2 taktu są wiążące nie zależnie czy to malutka kosa, czy motocross lub motolotnia. Klasa jakości T i jeśli producent napisał że minimum to np. TC to tak powinno być, podobnie z jakością JASO. Nie znam silnika któremu lepszy olej niż zalecił producent by zaszkodził, czy 2 takt, czy silnik 4T, czy diesel.

A i jeszcze jedno, wydaje Mi się że opis na opakowaniu Motula 710 w naszym języku jest dość jasny, a jak ktoś ma wątpliwości proponuję opis w języku francuskim lub angielskim przepuścić przez translator. :-D
 
luke-z 
luke-z

Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 236
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 27 Luty 2012, 20:02   

Lepsze jest wrogiem dobrego i warto czasem trzymać się tej zasady.
Jeśli dotychczasowy olej,zalecany przez producenta się sprawdza, to po co go zmieniać.
_________________
ASFALT to rodzaj nawierzchni. W Polsce rzadko występujący i w niewielkiej ilości, głównie między dziurami w drodze.
 
Leoncio 
Leoncio

Dołączył: 29 Lut 2012
Posty: 1
Wysłany: 29 Luty 2012, 22:47   Paliwo bezołowiowe zawiera etanol

Ad. Gluty w gaźniku, w silniku nagar.

1) Zasada : Uważajcie gdzie tankujecie!
Wówczas nie będzie glutów w gaźniku i silniku ....
Poza tym od jakiegoś czasu paliwo jest bio-bezołowiowe i eko- więc zawiera etanol, a ten alkohol słabo rozpuszcza oleje (jest polarnym rozpuszczalnikiem), poza tym bardziej absorbuje H2O - wodę (dolewane czy z wilgoci, gdyż ... jest polarnym rozpuszczalnikiem!).
Poza tym niektóre oleje nie zawierają środków myjących/emulgujących itp., ułatwiających rozpuszczalność oleju etanolu, wody (wilgoci) w paliwie, jaki mają np. firmowe HP Stihl Super i Ultra, czy LS, HP, XP - te z HusQi.
2) Zasada : Używajcie olejów sprawdzonych i przystosowanych od danej pracy. Motorynka, czy motor to nie kosa, czy pilarka! Ten pierwszy jedzie - jest chłodzony silnik. w przypadku drugim maszynka chłodzona jest w najlepszym przypadku wirnikiem Air Injection. - http://www.husqvarna.com/...xp-saws/562-xp/ .
Jak doświadczył kolega wyżej - to po prostu sporo kosztuje (jak każda nauka, a szczególnie ta w wyniku doświadczeń typu majstruje sobie sam = na własnej skórze).
3) Zasada - Jakość kosztuje. Za darmo można tylko w "pysk" dostać!
Dlatego w niektórych kręgach mówi się nie bez kozery:
Jesteś biedny nie kupuj "BADZIEWIA"!
Spoko! I nara.
_________________
Myślenie nie boli .....
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 17 Marzec 2012, 08:40   Re: Paliwo bezołowiowe zawiera etanol

Leoncio napisał/a:
Ad. Gluty w gaźniku, w silniku nagar.

1) Zasada : Uważajcie gdzie tankujecie!
Wówczas nie będzie glutów w gaźniku i silniku ....
Poza tym od jakiegoś czasu paliwo jest bio-bezołowiowe i eko- więc zawiera etanol, a ten alkohol słabo rozpuszcza oleje (jest polarnym rozpuszczalnikiem), poza tym bardziej absorbuje H2O - wodę (dolewane czy z wilgoci, gdyż ... jest polarnym rozpuszczalnikiem!).
Poza tym niektóre oleje nie zawierają środków myjących/emulgujących itp., ułatwiających rozpuszczalność oleju etanolu, wody (wilgoci) w paliwie, jaki mają np. firmowe HP Stihl Super i Ultra, czy LS, HP, XP - te z HusQi.
2) Zasada : Używajcie olejów sprawdzonych i przystosowanych od danej pracy. Motorynka, czy motor to nie kosa, czy pilarka! Ten pierwszy jedzie - jest chłodzony silnik. w przypadku drugim maszynka chłodzona jest w najlepszym przypadku wirnikiem Air Injection. - http://www.husqvarna.com/...xp-saws/562-xp/ .
Jak doświadczył kolega wyżej - to po prostu sporo kosztuje (jak każda nauka, a szczególnie ta w wyniku doświadczeń typu majstruje sobie sam = na własnej skórze).
3) Zasada - Jakość kosztuje. Za darmo można tylko w "pysk" dostać!
Dlatego w niektórych kręgach mówi się nie bez kozery:
Jesteś biedny nie kupuj "BADZIEWIA"!
Spoko! I nara.


Ale bzdury piszesz.... po pierwsze ten olej kosztuje 55 zł i jest to premium wśród olejów motocyklowych, więc nie jest na pewno za darmo. Po drugie pokaż mi crossa czy skuter gdzie masz chłodnice albo chociaż wiatrak. Tyle co jedziesz tyle Cię chłodzi. Ja spaliłem litrę tego oleju czyli prawie 50L mięszanki, wszystkie 5 sprzętów chodziło bez problemu. Teraz przerzuciłem się na XP z Huski. 33zł to 55zł i chyba nie ma sensu przepłacać. Po prostu zatankował jakieś kiepskie paliwo. Z minerałem Stihla nie było problemu bo takie oleje mięszają sie bez problemu. Czysty syntetyk musi mieć bdb paliwo.
Ostatnio zmieniony przez kordi82 17 Marzec 2012, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum