Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Drzewka owocowe.
Autor Wiadomość
Andro1994 


Wiek: 29
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 65
Wysłany: 18 Sierpień 2010, 22:05   Drzewka owocowe.

Witam. Chciałem sobie zrobić mini sad. Kilka lat temu posadziłem kilka śliw, teraz chciałbym powiększyć mój "sad" o 2-3 czereśnie, 2-3 śliwy, 2-3 jabłonie, 2 brzoskwinie i 2 morele, 2 grusze i 3-4 wiśnie(nie napisałem dokładnie, bo muszę jutro posprawdzać ile mam wolnego miejsca).
I tu moje pytania:
1. jakie powinny być odległości między drzewkami?
2. jakie odmiany wybrać?
3. po ilu latach będą jakieś owoce?
4. o czym należy pamiętać przed sadzeniem?
5. myślałem żeby obsypać drzewka korą(żeby nie rosła koło drzewek) i tu mam pytanie czy lepiej zrobić to po zasadzeniu, czy dopiero na wiosnę?
Pozdrawiam i z góry dziękuję o odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez Andro1994 18 Sierpień 2010, 22:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wojtek ogrodnik LM 
architekt krajobrazu

Wiek: 40
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 18
Wysłany: 1 Wrzesień 2010, 22:15   

Odległości-powiem ogólnie około 2-3m na 4-4,5
Odmiany- zobacz te polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich
Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę-odchwaścić, sprawdzić pH, użyźnić np.obornikiem. Najlepiej zacząć dużo wcześniej przed sadzeniem nawet pół roku.
Wiele odmian lepiej sadzić w terminie wiosennym,gdyż łatwo przemarzają.
Obsypać korą należy od razu po posadzeniu.

Pozdrawiam
Wojtek
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
 
Andro1994 


Wiek: 29
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 65
Wysłany: 1 Wrzesień 2010, 23:10   

Dzięki za odp. Drzewka już zamówiłem, sadzę w październiku. Dołki wykopałem w połowie sierpnia(co 3 metry, drzewka będą rosły do wysokości 3-4m), i zasypałem mieszając wykopaną ziemię z obornikiem(przy tym obficie zalewając wodą). Ziemia chyba nie jest najgorsza, ok 50cm ciemnej ziemi, później glina. Ja się za bardzo na tym nie znam, ale myślę, że gleba będzie zatrzymywała wodę zapobiegając wysychaniu, więc powinno być dobrze? Słyszałem o sprawdzeniu ph gleby octem, i w razie zbyt kwaśnej posypaniu wapnem(lub na odwrót nie pamiętam). Jak myślisz jest sens? W miejscu sadzenia drzewek jeszcze jakieś dwa lata temu był "ogródek" (buraki, marchew, ogórki, pietruszka, koper, cebula itd.) później ziemia została przekopana, wyrównana i wysiała się trawa(obszar był wykaszany). Jak myślicie jest sens nawożenia(obornikiem) całej powierzchni "mini sadu" na zimę(późna jesienią)? Myślę, że pomogłoby to w zagęszczeniu i wzroście trawy, na czym mi zależy. Ew. czy można użyć czegoś takiego http://allegro.pl/nawoz-j...1205222422.html ? Czy lepiej użyć zwykłej saletry potasowej? http://allegro.pl/saletra...1207103702.html ?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Andro1994 1 Wrzesień 2010, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wojtek ogrodnik LM 
architekt krajobrazu

Wiek: 40
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 18
Wysłany: 15 Wrzesień 2010, 10:26   

Odczyn sprawdź na pewno, drzewka owocowe nie lubią kwaśnej gleby.Możesz metodą z octem:polewasz ziemię i jak będą na powierzchni bąbelki znaczy, że gleba zawiera wapń i nie trzeba go dodawać.
Pod sadem tak naprawdę nie musi rosnąć trawa może być koniczyna- według mnie nawet lepiej pasuje do sadu dodatkowo zwabi owady, które będą również zapylać kwiaty na drzewkach.
Z obornikiem uważaj zawiera dużo azotu i może spalić trawę,na całość lepiej użyj nawozu ale raczej już na wiosnę(może być saletra potasowa).
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
Ostatnio zmieniony przez Wojtek ogrodnik LM 15 Wrzesień 2010, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
Andro1994 


Wiek: 29
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 65
Wysłany: 15 Wrzesień 2010, 22:30   PILNE

Ok teren mam już przygotowany. Drzewka będę miał po jutrze, mam je od razu posadzić, czy czekać do października? Jak je ew. przechowywać? Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
 
Wojtek ogrodnik LM 
architekt krajobrazu

Wiek: 40
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 18
Wysłany: 24 Wrzesień 2010, 09:37   

Drzewka możesz posadzić od razu,jeżeli nie będziesz miał czasu to je zadołuj kładąc na ziemi i przykryj korzenie ziemią. Koniecznie podlewaj.
Przed posadzeniem dobrze aby drzewka stały w wodzie.
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
 
Andro1994 


Wiek: 29
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 65
Wysłany: 3 Październik 2010, 20:39   

Minął już prawie miesiąc od posadzenia, teraz zastanawiam się nad ogrodzeniem, myślałem na taką: http://allegro.pl/siatka-...1250352753.html czy ta siatka będzie wystarczającym zabezpieczeniem przed zającami? Jak zabezpieczyć drzewka przed mrozem? Poowijać je czymś?

I mam jeszcze jedno pytanie, w miejscu posadzenia czterech drzew zawsze po stopnieniu śniegu jest "bajoro", czy nie zaszkodzi to?
 
inwestpr0 

Dołączył: 30 Wrz 2016
Posty: 8
Wysłany: 30 Wrzesień 2016, 16:33   

nie zaszkodzi ;)
 
stalker 

Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 2
Wysłany: 24 Styczeń 2018, 11:36   

Widzę, że nikt nie wspomniał o środkach ochrony, a niestety w dzisiejszych czasach bez odrobiny chemii rzadko się obejdzie. Zerknij sobie tutaj https://www.sklepfarmera....-zdrowe-rosliny . Moim zdaniem całkiem dobry opis na temat środków biologicznych wymieniający kilka naprawdę dobrych preparatów. Obfitych plonów w sadzie życzę :)
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime - Mapa Forum