Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Najczęściej popełniane błędy podczas zakładania ogrodu
Autor Wiadomość
Wojtek ogrodnik LM 
architekt krajobrazu

Wiek: 40
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 18
Wysłany: 24 Wrzesień 2010, 10:19   Najczęściej popełniane błędy podczas zakładania ogrodu

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w kwestii zakładania ogrodu.
Ze swojego doświadczenia widzę, iż:
- działanie bez planu przynosi więcej poprawek w przyszłości np.źle dobrane rośliny (urosły zbyt duże,zawadzają o kable wysokiego napięcia itp), posadzone w nieodpowiednim miejscu (cieniolubne na słońce,lubiące wilgoć na piasku itp.)
- sadzenie roślin w zbyt gęsto- owocuje w zagłuszanie i wchodzenie nawzajem różnych gatunków na siebie
- nieprzemyślana instalacja np.oświetlenie - potem rozkopujemy trawnik, rozbieramy nawierzchnie żeby położyć kable

A wy jakie macie spostrzeżenia?
_________________
Pozdrawiam
Wojtek
 
bimber 

Dołączył: 19 Paź 2010
Posty: 15
Wysłany: 25 Październik 2010, 17:10   

Ja z własnego doświadczenia wiem, żeby zrobić dobrze projekt - należy poświęcić dużo czasu - i tu nie chodzi mi o parenaście godzin, tylko nawet kilka miesięcy.

Projektant wchodząc na teren - nie jest w stanie (nawet z dużym doświadczeniem) zaobserwować warunków panujących przez cały rok na danym terenie.
No chyba że się sadzi rośliny z pewną, że tak nazwę buforowością. A raczej jak się dobiera bardzo wyszukane rośliny - taki szybki projekt jest o kant d..... rozbić.


W tej chwili zauważyłem odchodzenie od strzyżonych, golonych trawników i żywopłotów w kierunku raczej naturalnych nasadzeń.

Ostatnio zakładałem typowy las zamiast żywopłotu. No może gatunki nie były rodzime, ale w większości był to dąb czerwony, daglezja zielona, brzoza. Na trawniku wręcz porządanymi roślinami były popularnie "mlecze" koniczyna i wiele innych polnych roślin.

Na początku nie byłem przekonany do tego typu pomysłu, ale po realizacji, a szczególnie na wiosnę i na jesień - normalnie coś wspaniałego. Daglezja - zielona, dąb czerwony - czerwony i brzoza żółta.
Normalnie złota polska jesień :mrgreen:
 
LeroyMerlin 
Ekspert Leroy Merlin na forum

Imię: Ekspert Leroy Merlin
Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 23
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31 Październik 2011, 21:57   

Podstawą każdego ogrodu powinien być staranie obrany plan działania, i nie chodzi tylko o rozmieszczenie roślin, należy uwzględnić rozmieszczenie nawadniaczy, oświetlenia, ewentualnie ułożenia siatki przeciw kretom. Naprawdę warto poświęcić więcej czasu nad planem niż później żałować trawy/roślin/krzewów które musimy usunąć w przypadku przeoczenia jakiejś instalacji
_________________
Ekspert Leroy Merlin na forum
 
Motoman 

Dołączył: 11 Sty 2012
Posty: 2
Wysłany: 11 Styczeń 2012, 17:14   

Polska to kraj, gdzie niestety żyje wielu biednych ludzi. Bieda idzie w parze z niską świadomością. Więcej czasu zajmuje tłumaczenie klientowi, że warto wydać trochę pieniędzy na dobry projekt, niż samo projektowanie. Trochę przesadzam w tym stwierdzeniu, ale niewiele. Najlepiej byłoby posadzić thuje, na ścianie domu powiesić koło od wozu i gotowe! Ludzie chcą tanio i dobrze, a tak się po prostu nie da. Projektowanie ogrodów to jest sztuka i naprawdę ciężka praca, co mało kto rozumie i mało kto docenia. Ostatnio klient pogonił nas, gdyż stwierdził, że chcemy go oszukać, naciągając na projekt. On nie chce projektu, tylko ogród. Zaciskamy zęby i grzecznie tłumaczymy, że naprawdę projekt to jest podstawa. Jest sporo firm, które w imię łatwego zarobku sprzeniewierza się etyce zawodowej i psuje opinie wszystkich firm w branży.
 
dzenis 

Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 9
Wysłany: 27 Grudzień 2013, 00:21   

A jakie można popełnić błędy, zakładając szklarnie aluminiowe? O czym trzeba pamiętać, poza wyborem odpowiednich roślin?
 
Loki80
[Usunięty]

Wysłany: 10 Styczeń 2014, 09:52   

z pewnością trzeba pamiętać o względnym uszczelnieniu konstrukcji, mimo że szklarnia działa w okresie letnim, to jednak podmuchy zimniejszego powietrza wpadające do środka potrafią zaszkodzić
 
daliak 

Dołączyła: 18 Cze 2014
Posty: 9
Wysłany: 21 Czerwiec 2014, 09:07   

Największy mój błąd to chyba założenie oczka wodnego. Zapytacie pewnie czemu? W miejscu gdzie w pobliżu nie ma żadnego stawiku ani rzeczki pojawiło się w moim ogrodzie mnóstwo żab i wieczorami po prostu nie da się wysiedzieć, bo potrafią być bardzo natrętne i wskakiwać nawet na człowieka. Straszne uczucie
 
Endrju 

Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 3
Wysłany: 7 Lipiec 2014, 11:27   

Moim największym błędem było posadzenie gruszki. Ani razu owoc mi na niej nie wyrósł, jakieś choróbsko ją złapało, plamy pomarańczowe na liściach wyszły wiec musiałem ją ściąć.
 
kluner 

Wiek: 48
Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 36
Wysłany: 27 Sierpień 2014, 08:51   

Ja przede wszystkim za gęsto posadziłem drzewa. Z początku, wiadomo, wszystkie są małe, ale jak urosły to miały za mało przestrzeni i musiałem wycinać. To wielka strata;( Teraz jestem jednak trochę mądrzejszy
 
Kubahugo 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Mar 2015
Posty: 3
Wysłany: 6 Marzec 2015, 11:57   

Ja najpierw posadziłem drzewka jak w sadzie jak podrosły to zacząłem je wycinać, bo jak się okazało kompletnie źle się za to zabrałem.
 
Sepolia9 

Dołączyła: 18 Gru 2015
Posty: 16
Wysłany: 18 Grudzień 2015, 15:40   

Moim zdaniem największym błędem jest wysiewanie różnych dziwnych mieszanek, w których nie wiadomo co się znajduje i nie wiadomo co wyrośnie. Z pomocą takich nasion nie da się zaplanować ogrodu, to rozwiązanie dla niezdecydowanych albo osób z ograniczoną kreatywnością. Przecież nie trzeba dużo, żeby się dowiedzieć co do czego pasuje i znaleźć rośliny swoich marzeń.
 
Sepolia9 

Dołączyła: 18 Gru 2015
Posty: 16
Wysłany: 15 Styczeń 2016, 16:10   

Super, fajnie znaleźć takie porady wszystkie w jednym miejscu - dla mnie to szczególnie ważne, bo dopiero się biorę za robienie ogrodu. Na razie planuję sobie w głowie, ale już mi się wydaje, że chcę za dużo i za kolorowo.. nie mam ochoty na pstrokaciznę, ale wszystkie te oryginalne, wielobarwne odmiany bardzo mi się podobają... więc chyba będzie pstrokato.
_________________
Tutaj znajdziesz przyzwoitej jakości nasiona na trawnik
 
inwestpr0 

Dołączył: 30 Wrz 2016
Posty: 8
Wysłany: 30 Wrzesień 2016, 16:31   

przejrzalem prawie caly watek i mam tyleinspiracji..ze musialbym teraz chyba z 10 ha dokupic pola zeby je zrealizowac
swietny pomysly macie dziekuje :)
 
Santi 
Santi

Dołączył: 06 Sty 2017
Posty: 7
Wysłany: 6 Marzec 2017, 21:47   ...

Moim największym błędem było posadzenie trawy z nieznanego źródła. Trawnik wygląda tragicznie w tym roku muszę to jakoś ogarnąć żeby nie było dziur w nim :/
 
penelopa 

Dołączyła: 07 Mar 2017
Posty: 1
Wysłany: 7 Marzec 2017, 11:47   

Trzeba kupować specjalne nasiona trawy trawnikowej, np. POKON. Jest odporna na deptanie i bardzo gęsta. Moje dzieciaki urządziły sobie boisko na trawniku, a mimo tego nie ma żadnych dziur. Ważna też jest pielęgnacja, trawnik najlepiej podlewać codziennie żeby wzmocnił się system korzeniowy
  
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum