Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
DIY czyli zrób to sam
Autor Wiadomość
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 21 Wrzesień 2014, 23:37   DIY czyli zrób to sam

Witam.

Takiego tematu jeszcze chyba nie było, więc najwyższa pora... :-P

Rodzaj urządzenia: łuparka do drewna
Klasa: HARD ;-)
Rodzaj napędu: silnik elektryczny 3-fazowy
Producent silnika: INDUKTA, Bielsko Biała, Polska
Data produkcji: Październik 1974r.
Moc silnika: 5,5kW
Kierunek obrotów: prawe i lewe
Rodzaj przeniesienia napędu: koła pasowe podwójne, fi 100mm i fi 350mm, 2 paski klinowe tzw. 17stki
Waga: ??? ciężka landara (sam silnik waży ponad 50kg) :-)

IMG_20140922_221936.JPG
Plik ściągnięto 98 raz(y) 830,48 KB

DSC_0459.1.JPG
made by Moreno :-)
Plik ściągnięto 133 raz(y) 795,14 KB

DSC_0462.1.JPG
made by Moreno :-)
Plik ściągnięto 95 raz(y) 694,69 KB

DSC_0461.1.JPG
made by Moreno :-)
Plik ściągnięto 90 raz(y) 600,22 KB

  
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 23 Wrzesień 2014, 10:04   

ja również posiadam łuparkę do drewna tyle że z silnikiem 4kw, fajna rzecz nie trzeba się siekierą męczyć jak jest dużo drzewa , widzę że posiadasz ciągnik to możesz pomyśleć i zrobić sobie też łuparkę na wom
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 23 Wrzesień 2014, 23:26   

Łuparka na wom to dla mnie zbyteczna sprawa bo drzewo i tak przywożę w całych kłodach, więc dalsza robota jest przy domu. :-)
A do zrobienia tej maszyny skłonił mnie wiąz. ...bardzo twardy wiąz ścięty przez bobry, który leżał i na przemian mókł i wysychał.
Pilarką długo trwało cięcie, a rąbanie pieńków - katorga. ..a sękate to jak cholera.
Jeśli rozrąbanie jednego małego pieńka o śr. ok. 30cm zajmowało 10 min.... Oooo niee! :-)

Łuparką też długo trwała ta robota, ale przynajmniej nie byłem mokry i nie miałem zakwasów następnego dnia ;-)


PS.
Zdjęcia są sprzed dwóch lat ;-)
Obecnie maszynę mam na dwóch kółkach, no i koło pasowe przy świdrze jest mniejsze - jest dużo szybsza, a przy takim silniku mocy nie brakuje :-)
  
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 24 Wrzesień 2014, 21:00   

ale jak jest drzewo sękate np wierzba to wcale robota tak łatwo nie idzie, powiem tak warto mieć taką łuparkę ale i dobrą siekierę również. Ja swojej sam nie wykonywałem kupiłem ją za śmieszne pieniądze i tak od czasu do czasu się przydaje.
  
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 28 Wrzesień 2014, 17:49   

Czy Ty chcesz powiedzieć, że wierzba jest cięższa w rąbaniu/łupaniu niż wiąz?
Potnij sobie wierzbe i wiąz na pieńki, i zostaw to na jakieś 2 lub 3 miesiące żeby sobie jeszcze trochę pomokło w deszczu i poschło na słońcu (tak jak podyktuje pogoda), a potem spróbuj to porąbać siekierą lub łuparką, i wtedy sam zobaczysz które drzewo rzeczywiście trudniej się szczepie.

Jak dla mnie, to przy łupaniu czegokolwiek przydatna jest dosownie malutka siekierka/toporek (taka najzwyklejsza kupiona na rynku za parę zł) żeby odcinać te włókna, które się ciągną i uparcie trzymają ze sobą dwa kawałki po rozłupaniu. :)
A w wiązie te włókna potrafią nieźle wk... ;)

Odnośnie porządnej siekiery - mam Fiskarsa X17, ale używam jej raczej przy rozpalaniu w piecu.

A propo aktualnych zdjęć maszyny:

DSC_1498.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 384,22 KB

  
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 2 Październik 2014, 17:31   

drzewo zawsze rąbie mokre by zaoszczędzić sił i nerwów
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 3 Październik 2014, 14:32   

No tak. Ja o jednym, a ty odwracasz kota ogonem i próbujesz być mądrzejszy i sprytniejszy.

Człowieku, zrozum jedno: życie nie zawsze układa się po naszej myśli i nie zawsze możesz wszystko zrobić na czas. Niektóre sprawy są znacznie ważniejsze od takiego głupiego rąbania drewna.
Ja nie byłem w stanie normalnie się poruszać, a co dopiero machać siekierą.

Wierzba to jest pikuś w porównaniu do wiązu, więc nie próbuj nikomu wmówić, że przy wierzbie to dopiero jest ciężka robota.

A ta twoja łuparka.... bez urazy, ale to jest zabawka w porównaniu do mojej.
Mam tu na myśli zarówno silnik, jak i konstrukcje stołu, wzmocnienia oraz w ogóle grubość użytej stali.
Swoją wykonałem z zamkniętych profili 40x40mm o grubości ścianki 4mm.

Przypatrz się tej swojej czy nie jest już skoszona. Bo widziałem, że konstrukcja jest z cienkich kątowników.
Twoją łuparkę można porównać do takiej jak na zdjęciu poniżej.

DSC00007.JPG
tą wykonałem wraz ze znajomym, jaszcze przed samodzielnym wykonaniem prawdziwej maszyny.
Plik ściągnięto 122 raz(y) 623,46 KB

  
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 3 Październik 2014, 14:58   

masz racje konstrukcja jest trochę za lekka ale to nie ja ją robiłem ;-)
taką już kupiłem natomiast te porównania swoje to już mogłeś sobie odpuścić to jest dosłownie dopierda**** komuś mam coś lepsze i się wywyższam ja tak nie robię i dlatego takich ludzi delikatnie mówiąc nie lubię :evil:


Moreno napisał/a:


A ta twoja łuparka.... bez urazy, ale to jest zabawka w porównaniu do mojej.
Mam tu na myśli zarówno silnik, jak i konstrukcje stołu, wzmocnienia oraz w ogóle grubość użytej stali.



PS. konstrukcja ok trochę za lekka ale co ci w silniku nie pasuje? 4KW to jest wystarczająco duży silnik nawet 3KW by wystarczył.
  
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 3 Październik 2014, 17:03   

Tak, przyp*** bo miałem do tego powód. ...powód, którego jak widać dalej nie dostrzegłeś. Zatem już śpieszę z wyjaśnieniem. ...zacznę od początku i z cytatami:

Założyłem temat przedstawiając swoją właśnoręcznie zrobioną maszynę.
Odpowiedziałeś - ok, fajnie.
Zasugerowałeś zrobienie łuparki na wom - ok, fajnie.
Odpowiedziałem, że nie potrzebuję bo i tak wszystko szczepię przy domu, po czym podałem powód zrobienia tej maszyny (cytuję):
Moreno napisał/a:
A do zrobienia tej maszyny skłonił mnie wiąz. ...bardzo twardy wiąz ścięty przez bobry, który leżał i na przemian mókł i wysychał.
Pilarką długo trwało cięcie, a rąbanie pieńków - katorga. ..a sękate to jak cholera.
(...)
Łuparką też długo trwała ta robota, ale przynajmniej nie byłem mokry i nie miałem zakwasów następnego dnia ;-)


Na co odpowiedziałeś (cytuję):
kamilos napisał/a:
ale jak jest drzewo sękate np wierzba to wcale robota tak łatwo nie idzie, (...).


...i to już było nie fajnie bo zabrzmiało sprzecznie. Więc dopytałem (cytuję)
Moreno napisał/a:
Czy Ty chcesz powiedzieć, że wierzba jest cięższa w rąbaniu/łupaniu niż wiąz?


...i chcąc ci uświadomić, że się mylisz (cytuję):
Moreno napisał/a:

Potnij sobie wierzbe i wiąz na pieńki, i zostaw to na jakieś 2 lub 3 miesiące żeby sobie jeszcze trochę pomokło w deszczu i poschło na słońcu (tak jak podyktuje pogoda), a potem spróbuj to porąbać siekierą lub łuparką, i wtedy sam zobaczysz które drzewo rzeczywiście trudniej się szczepie.


Na co odpowiedziałeś (cytuję):
kamilos napisał/a:
drzewo zawsze rąbie mokre by zaoszczędzić sił i nerwów


Podsumowując:
Najpierw mówisz, że wierzba to dopiero jest trudne drzewo, a gdy dopytuję i próbuję ci udowodnić, że się mylisz, i nawet podaję przykład żebyś sam na własnej skórze się przekonał, to ty mi odpisujesz, że ty zawsze rąbiesz mokre.

Zabrzmiało mi to olewką na porównanie "wierzba vs. wiąz" oraz właśnie takim wywyższeniem się. że jesteś lepszy i mądrzejszy bo nie czekasz aż się drzewo zeschnie itd. ...przynajmniej ja tak to odebrałem i ostro mnie to zdenerwowało.

Dlatego właśnie napisałem to co w poprzednim poście, czyli: "No tak. Ja o jednym, a ty odwracasz kota ogonem i próbujesz być mądrzejszy i sprytniejszy.(...)"
Po prostu miałem powód i musiałem Ci się odgryźć. ...i to wszytko.
Żadnej głębokiej urazy nie czuję i jakoś specjalnie urazić Ciebie też nie chciałem. :-)


Wspominałeś, że za śmieszne pieniądze ją kupiłeś więc nie ma co się dziwić. :-) Ale serio, profilaktycznie możesz dać jakieś wzmocnienie, bo ta co pokazałem ostatnio na zdjęciu to na prawdę przekos zaczęła łapać. I dlatego właśnie nauczony doświadczeniem drugą zrobiłem sam z grubszych materiałów i ze wzmocnieniami :-)
Ja po prostu mam takie twarde drzewo. No i te cholerne bobry grasują co dodatkowo utrudnia wszystko, począwszy od załadowania na przyczepę, po rozrąbanie tego.
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 3 Październik 2014, 17:19   

Nie ma się co sprzeczać o bzdety ważne, żeby każdy był zadowolony ze swojej maszyny ja jestem i co do tych wzmocnień może i zrobiłbym to, ale używam jej tak rzadko że nie wiem czy mi się opłaca to robić. Reasumując szanuje twoje uwagi i jednocześnie zaznaczam że nie chciałem ci dogryźć czy dokuczyć taka szczera wymiana zdań więc myślę, że nie ma się o co wadzić ;-)
  
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 11 Październik 2014, 13:14   

To czy dobrze to akurat bym nieco polemizował (przynajmniej w przypadku moich dzieł) ;-)
Czasami konstrukcja nie jest do końca dobrze przemyślana i potem trzeba coś poprawić/przerobić.
Ale zasada w tym temacie jest jedna: Zdjęcia Panie, zdjęcia. ...i jeszcze raz zdjęcia. :-D
  
 
kluner 

Wiek: 48
Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 36
Wysłany: 28 Październik 2014, 11:40   

Ważne, że coś robisz:)
 
dagmaraj
[Usunięty]

Wysłany: 12 Styczeń 2016, 16:21   

kluner napisał/a:
Ważne, że coś robisz:)

też tak myślę :)
 
Utixar3
[Usunięty]

Wysłany: 23 Styczeń 2016, 10:51   

dagmaraj napisał/a:
kluner napisał/a:
Ważne, że coś robisz:)

też tak myślę :)


Zgadzam się z wami. W dzisiejszych czasach mamy już wystarczająco dużo leniuchów.
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum