Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Kosiarka na nietypową działkę 10000 m2
Autor Wiadomość
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 20 Luty 2014, 10:31   Kosiarka na nietypową działkę 10000 m2

Cześć! :-)

Niebawem zacznie się sezon, a ja stoję przed wyborem kosiarki, niestety mam dosyć nietypowy problem (szukałem i nie znalazłem podobnego).

Działka którą zamierzam kosić ma 10000 m2, z czego jest tam sadzik, 2 budynki (dom i zabytkowy gospodarczy kurnik), wybetonowany plac (pozostałość po trzecim budynku gospodarczym), lasek sosnowy, więc realnie do koszenia jest jakieś 6000-7000 m2 (na oko). Wszędzie gdzie nie szukam, na taki areał doradza się bezdyskusyjnie traktorek.

Jednak w moim przypadku traktorek bezdyskusyjnie odpada: nie ma go gdzie trzymać, działka trochę na obrzeżach, a jesteśmy na niej w sezonie co 2-3 tygodnie, w zimie nie ma nikogo (raz na miesiąc ktoś wpadnie sprawdzić czy piec CO działa). Obawiam się że traktorek pozostawiony pod wiatą starego budynku gospodarczego bez drzwi zniknął by w tydzień od momentu zakupu. Innego miejsca na jego trzymanie nie ma i w najbliższych latach nie będzie, do domku w którym jest system alarmowy nie wjedzie (za mała szerokość drzwi).

Pozostaje zatem koszenie ręczne. Na działce zarżnętych zostało już kilka kosiarek (2 spalinowe, obie raczej chińsko-supermarketowej jakości, pierwszej nie pamiętam a druga NAC o mocy 3KM), oraz 3 elektryczne (też supermarketowe, w ostatniej silnik się przetopił przez obudowę po 4-godzinnym maratonie z wysoką trawą :) ). Pozostała jeszcze spalinowa kosa ręczna, której używam do trudno dostępnych miejsc oraz zdychający właśnie NAC, którego nie ma sensu naprawiać bo rozlatuje się silnik którego odpalenie wymaga 2 osób, tłumik, obudowa, nóż jest tak zapieczony że nie idzie odkręcić.

Uznaliśmy zatem, że tym razem spróbujemy czegoś markowego, mam pewnego faworyta którego przedstawię później. Cechy na których mi najbardziej zależy to:

-napęd (nigdy nie mieliśmy kosiarki z napędem - wiem że to głupio brzmi przy takiej powierzchni)
-koszenie odbywa się w większości bez kosza, więc jest to dodatek zbędny, w miejscu gdzie jest grill itp najwyżej trawa będzie zgrabiana
-opcja mulczowania - 80% działki jest koszona bez kosza/niezgrabiana
-cena w okolicach 2000zł
-markowa - wolałbym uniknąć szukania noża czy urwanego kółka do jakiegoś wynalazku który jest w sprzedaży przez rok a potem znika z rynku
-mile widziany boczny wyrzut (kosząc pasami, jeszcze raz przekaszam skoszoną trawę), ale nie jest to obowiązkowe

Mój wybór padł na 2 modele:

http://www.husqvarna.com/...-348v/#features

http://www.mojahonda.pl/k...-536c-sd-detail

Do oficjalnego serwisu Husqvarny i B&S mam trochę bliżej, do Hondy trochę dalej, więc wolałbym Husqvarnę, tym bardziej że jest 300zł tańsza, ale czekam na wasze opinie :)

Dziękuję z góry za wszystkie porady!
 
janek38 
Sprzedaż i serwis różnych firm

Pomógł: 10 razy
Wiek: 53
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 926
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 20 Luty 2014, 10:47   

nie wiem czy jest sens kupowania droższego sprzętu,to że jest "markowy"wcale nie znaczy że będzie dłużej działał,możesz kupić kosiarkę 3 w 1 a w mniejszych pieniądzach bedzie szersza,mocniejsza i z koszem
_________________
Zagorzały przeciwnik kupowania przez internet oraz w Hipermarkecie
 
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 20 Luty 2014, 10:57   

Akurat z koszem i tak nie będę kosił :)

Co to znaczy 3w1?

Jeśli chodzi o "markę" - tu słyszałem wiele opinii, jedni mówią że nie warto, bo silnik np B&S ten sam i jego żywotność będzie taka sama, a inni że kosiarka to nie tylko silnik - trwałość napędu, jakość i sztywność obudowy, łatwość prowadzenia (np. 2-łożyskowe kółka), dostępność części zamiennych, ponoć lepsza u znanych producentów...
Ostatnio zmieniony przez drzewokocur 20 Luty 2014, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
Ama Poland 
dystrybutor Ariens

Imię: Aleksander
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 281
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Luty 2014, 11:28   

Każdy boczny wyrzut, który ma części spokojnie załatwi sprawę. Ważne żebyś miał gdzie go serwisować.
Janek ma rację, nie musisz koniecznie kupować Husqvarny lub Hondy. Możesz kupić inny sprzęt nawet z koszem (będziesz jeździł bez niego), tańszy i robić dokładnie tą samą robotę.

Napęd jest bardzo fajny i wygodny poza jedną rzeczą - będziesz chodził z prędkością kosiarki, nie szybciej, nie wolniej :) Nie wiem czy nie wydłuży Ci to pracy... swoja szosą ile do tej pory zajmowało koszenie całości? Ciekawość mnie bierze :)

Nie będę Cię namawiał ale czysto informacyjnie pokażę Ci coś takiego:
http://www.amapoland.pl/i...at=179&prod=487
http://www.amapoland.pl/i...at=179&prod=488

Z koszem i droższa niż założyłeś ale bardzo trwała konstrukcja i przede wszystkim napęd Disc-O-Macic z którym będziesz znacznie sprawniej poruszał się w pracy.
_________________
Dystrybutor Ariens, Agrinova, Trolla, Emiliana Serbatoi
 
Ama Poland 
dystrybutor Ariens

Imię: Aleksander
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 281
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Luty 2014, 11:33   

drzewokocur napisał/a:


Co to znaczy 3w1?


3 opcje koszenia w jednej kosiarce: wyrzut boczny, wyrzut do tyłu i mielenie.
_________________
Dystrybutor Ariens, Agrinova, Trolla, Emiliana Serbatoi
Ostatnio zmieniony przez Ama Poland 20 Luty 2014, 11:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 20 Luty 2014, 12:02   

Ama Poland, ciekawe rozwiązanie w tym modelu LM 21 SW ze skrętnymi kółkami, o ile nie mają tendencji do blokowania się i wkręcania wyższej trawy, domyślam się że ułatwia manewrowanie? Jedyne co wywołuje mój niepokój to waga (prawie 50kg!) i cena, która nie jest mi znana ale chyba w zakładanych 2tyś. +- kilkaset się nie zamknie :) szczególnie sprytne jeśli chodzi o ciasne skręty np wokół drzewka/kamiennego cherubina jak na (chyba twoim zresztą) filmie: http://www.youtube.com/watch?v=jXSicAvK5Fs

Co to jest napęd Disc-o-matic? Czy mam rozumieć że jest kilka rodzajów napędów? (może to głupie pytanie, ale do tej pory sądziłem że to jakaś prosta przekładnia/pasek przenoszący część mocy idącej na obracanie nożem w napędzanie kółek)

A jeśli idzie o koszenie całości kosiarką bez napędu+kosą spalinową: nigdy nie udało się wszystkiego oblecieć w weekend, ale raczej dlatego że nie tylko koszeniem człowiek na działce żyje:) Wydaje mi się, że gdybym przyjechał na weekend TYLKO na koszenie od rana do nocy, to zaczynając w sobotę rano, w niedzielę po południu byłoby wszystko skoszone :) Inna sprawa, to że w poniedziałek musiałbym chyba iść na oddział intensywnej rehabilitacji. Po 5-godzinach nieustannego koszenia jednak się człowiek męczy bez napędu - chociaż kosiarką bez napędu gdy niewysoka trawa, można momentami biegać truchtem :mrgreen: :lol: Działka jest nierówna i rośnie na niej niemało drzewek. Nierówna nie w znaczeniu że pagórkowata, ale ma nierówną powierzchnię: górka-dołek które skutecznie blokują kosiarkę bez napędu i wymagają mocniejszego pchnięcia, lepiej mi się kosi ciągnąc kosiarkę za sobą niż pchając :) Od tego sezonu mam taki chytry plan żeby zagonić również dziewczyny do koszenia na długich prostych, bo do tej pory spalinowa NAC była za ciężka, kosa z uprzężą tym bardziej plus je przerażała, a elektryczna kosiarka mało wydajna :)
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 20 Luty 2014, 13:04   

moim skromnym zdaniem nie warto inwestować w kosiarkę, najlepszym rozwiązaniem jest aby ktoś to wykosił 2 razy do roku kosą i masz po problemie - koszt jednego rocznego koszenia to koszt zakupu kosiarki króra i tak się rozsypie czyli 1000 zł po jednym sezononie nie mówiąc o straconym czasie na wypoczynek
mając taką posiadłość trzeba też mieć na jej utrzymanie więc zrozum nie bez sarkazmu.

na pewno ktoś to zrobi za takie pieniądze za ciebie a ty masz grill i wypoczynek na działce a nie gonitwę za kosiarką
 
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 20 Luty 2014, 13:29   

W zeszłym roku sobie odpuściliśmy i właśnie zleciliśmy koszenie, tylko że 2-krotne skoszenie nie wystarcza, trzeba kosić 4 razy - na wiosnę, 2x w lato i na jesień :) Ponieważ jest to działka niedaleko stolicy nikt tego nie zrobi za 1000zł, tym bardziej że my jesteśmy "tymi bogatymi przyjezdnymi" z Warszawy, musieliśmy w 2013 za całą operację zapłacić 2400zł. Wydaje mi się że skoro bezfirmowe elektryczne z marketu czy NAC wytrzymały 3-4 sezony, to w przypadku zakupu droższej kosiarki i tak na przestrzeni 5 lat się to opłaci znacząco :)

A jeśli kosiarka siądzie po 5 latach, to i tak 5x2400zł odjąć 2000zł na zakup kosiarki odjąć nawet tysiąc na paliwo i części zamienne, daje kwotę ok. 9000 PLN która piechotą nie chodzi :)

Druga sprawa, to że lubimy spędzać tam czas aktywnie (ja, żona, teściowie, rodzice), więc do koszenia jest trochę osób, można na zmianę bez wielkiego cierpienia :) To nie jest tak że nie chcemy łożyć na utrzymanie działki, po prostu chcemy dbać o nią SAMI :) Daje to dużą satysfakcję :)

Podobnie jest w przypadku wędzarni - bardziej opłaca się i jest szybciej kupić wędzoną szybkę i kiełbasę w supermarkecie zamiast tracić na to czas na działce, ale wędzimy na działce dla satysfakcji, tak samo jak z teściem mamy aparaturę do destylacji (oczywiście WODY :mrgreen: ), mimo że przy małolitrażowej destylacji bardziej finansowo i czasowo opłaca się kupić destylowaną WODĘ w sklepie, ale jednak ta wydestylowana samemu sprawia większą frajdę :)
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 20 Luty 2014, 13:32   

skoro masz takie możliwości to pomyśl o solidnej kosiarce bijakowej ona rozwiąże twój problem i obrobi trudny teren - mankament jest jeden koszt zakupu,

zmieli wszystko w pył i szybko nią się pracuje
Ostatnio zmieniony przez troku 20 Luty 2014, 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 20 Luty 2014, 13:48   

Jakieś godne polecenia?

Znalazłem coś takiego: http://sklep.hand.pl/kosi...stella-pro.html

Nie wiem czy dobra, bo cena atrakcyjna :)
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 20 Luty 2014, 13:59   

to też dobry pomysł i na pewno da sobię radę w twoim terenie
 
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 20 Luty 2014, 14:02   

Tylko taka wchodzi w grę (spalinowa samobieżna), bo ciągnika nie mam, a do osobówki podłączyć trochę głupio ;-)
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 20 Luty 2014, 14:04   

ama ma je w swojej ofercie są to niezłe maszyny na trudny teren właśnie na taki jak potrzebujesz
 
Ama Poland 
dystrybutor Ariens

Imię: Aleksander
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 281
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Luty 2014, 14:36   

drzewokocur napisał/a:
Ama Poland, ciekawe rozwiązanie w tym modelu LM 21 SW ze skrętnymi kółkami, o ile nie mają tendencji do blokowania się i wkręcania wyższej trawy, domyślam się że ułatwia manewrowanie? Jedyne co wywołuje mój niepokój to waga (prawie 50kg!) i cena, która nie jest mi znana ale chyba w zakładanych 2tyś. +- kilkaset się nie zamknie :)


Wagi w ogóle nie czujesz podczas jazdy bo ma napęd. Ponieważ jest regulowana prędkość, od wolnego do szybkiego (jak chcesz trucht to bedziesz go miał), w żadnym momencie nie będziesz musiał się z maszyną szarpać. Kółka są całkowicie bezwładne i nie blokują się.
Cena jest powyżej 3 tyś :D

drzewokocur napisał/a:
Co to jest napęd Disc-o-matic? Czy mam rozumieć że jest kilka rodzajów napędów? (może to głupie pytanie, ale do tej pory sądziłem że to jakaś prosta przekładnia/pasek przenoszący część mocy idącej na obracanie nożem w napędzanie kółek)


Dosc-O-Matic to napęd bez przekładni, oparty na dwóch dyskach - pionowym i poziomym. Zetknięcie się ich sprawia, że przenoszony jest napęd. Odległość pionowego dysku od środka dysku poziomego określa prędkość jazdy. Bardzo prosty i bezawaryjny mechanizm.
_________________
Dystrybutor Ariens, Agrinova, Trolla, Emiliana Serbatoi
 
operator 

Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 123
Wysłany: 20 Luty 2014, 19:27   

ODradzam taką zwykłą kosiarkę. Przy tak rzadkim koszeniu musiał byś kosić pewnie w dwie strony, w dodatku nie całą szerokością kosiarki. Dlatego polecam albo kosę spalinową, albo właśnie kosiarkę listwową lub bębnową.
 
Ama Poland 
dystrybutor Ariens

Imię: Aleksander
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 281
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Luty 2014, 09:44   

Drzewokocur, piszesz,że traktorek nie przejdzie Ci przez drzwi domku.
Takie coś też nie?
http://www.oleomac.pl/Pro...toFamiglia=1328
http://www.stiga.pl/katal...mbi_1066_h.html
http://www.stihl.pl/Produ...87/MR-4082.aspx

Są węższe niż standardowe traktorki a radzą sobie na pewno szybciej z trawą niż zwykłe kosiarki.
_________________
Dystrybutor Ariens, Agrinova, Trolla, Emiliana Serbatoi
 
arcz 

Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 36
Wysłany: 24 Luty 2014, 12:46   

A Stihl?
http://www.stihl.pl/Produ...0/Kosiarki.aspx
Ostatnio zmieniony przez arcz 24 Luty 2014, 12:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
grzehu82 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 94
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 25 Luty 2014, 20:10   

Jedynie kosiarka listwowa lub bębnowa, z napędem, co pisali wcześniej,a na resztę kosa spalinowa. Jednak myślę że nawet z takimi narzędziami zapał w konfrontacji z ogromem pracy może przerosnąć twoją rodzinę i zniweczyć wypoczynek. Przecież przyjeżdżacie wypocząć a nie walczyć z niemal hektarem porośniętej trawy. Sprzęt typu kosa i kosiarka bębnowa też może znaleźć amatorów cudzej własności. Lepiej poszukać kosiarza na regularne koszenie, może uzgodnicie jakiś rabat, jeśli będzie regularnie kosił, to najlepsze wyjście.
_________________
gRZEHU
Wolf Garten Scoter SV4
Partner P53-825DWAR
Laweta Toro 483 + B&S 825
Homelite ST 385 i kawałek ogrodu
 
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 26 Luty 2014, 10:07   

A co powiesz na Dakr Tekton?

Tu masz filniki:
http://www.youtube.com/watch?v=xC2KQ7sGQBs
http://www.youtube.com/watch?v=glQRKiVZxxE

Kosiarka kosztuje w granicach 2800-3100 i będzie z Tobą już na zawsze. Napraw, poza wymianą nożyków tez nie będzie.
Do kombiaka zmieścisz.

Jesli boisz sie bębnowych to mam jeszcze dwie propozycje, ale to już z ceną podchodzimy wyżej.
Billy Goat. Model HW651HSP (silnik Honda 6.0KM, szerokość robocza 61cm, wydajność 30
arów/godzinę) w cenie 6049 zł netto
_________________
Pozdrawiam
M.
 
grzehu82 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 94
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Luty 2014, 20:11   

Tu ma sprzęt o którym mowa, używany co prawda ale jest: kosiarka lub to : kosiarka 2
_________________
gRZEHU
Wolf Garten Scoter SV4
Partner P53-825DWAR
Laweta Toro 483 + B&S 825
Homelite ST 385 i kawałek ogrodu
 
 
drzewokocur 

Wiek: 37
Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 7
Wysłany: 27 Luty 2014, 20:52   

Dzięki za wszystkie propozycje, jeszcze się wahamy:) Kupno używanej "profesjonalnej" raczej odpada, bo liczba godzin przepracowana przez taki sprzęt może być duża :)

Dakr Tekton to jakaś pewna firma czy chińczyk? Nie będę jej musiał wozić w kombiaku (bo nie mam :-P ), ale zmieści się w domku - jak już mówiłem jest tam system alarmowy z czujnikami ruchu więc nie powinno być problemów :)
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 28 Luty 2014, 10:40   

Dakr Tekton to czeska firma. W Czechach produkują, jakość pierwsza klasa. Czeskie maszyny akurat słyną z wysokiej jakości i dobrych rozwiązań, czego przykładem są traktorki.

Spora część firm nie posiadająca własnych produkcji traktorków, wybiera właśnie czeskie fabryki jako swoich podwykonawców. Dotyczy to m-dzy innymi Toro, Oleo-Mac czy Ama.
_________________
Pozdrawiam
M.
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 16 Kwiecień 2014, 16:06   

Kozę bym kupił. Tylko żeby płotu nie zjadła.

A tak na serio to poszukałbym czegoś z bocznym wyrzutem, na jakimś solidnym Loncin'ie 196ccm.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum