Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Profesjonalna kosiarka...
Autor Wiadomość
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 3 Maj 2011, 13:12   Profesjonalna kosiarka...

Witam wszystkich zainteresowanych
Przymierzam się do zakupu porządnej kosiarki do kwoty ok. 3 tys. zł. i chciałbym przedyskutować ten temat ze wszystkimi, którzy mają/mieli styczność/doświadczenie w użytkowaniu sprzętu...
Do koszenia powierzchnia ok. 2500-3000 m2, teren jest nierównych (sporo dołków od kretów, kopania psiaków itp., sporadycznie trafiają się jakieś kamienie lub korzenie).
Kosiarka, którą chcę kupić musi mieć:
1. silnik o mocy co najmniej 6 km (myślę o górnozaworowym B&S seria 750 DOV lub z serii 825 lub 850),
2. zabezpieczenie wału przed skrzywieniem-ponoć Viking od tegorocznego modelu MB 650 T wzwyż posiada coś takiego...,
3. szerokość koszenia co najmniej 50 cm-im więcej tym lepiej...,
4. napęd regulowany najlepiej bezstopniowo dostosowujący się do prędkości operatora-w razie wpadnięcia w dołek/nierówność chciałbym aby kosiarka samoczynnie mogła zmniejszyć prędkość...,
5. jak największe koła przednie a w szczególności tylne-chcę aby kosiarka była jak najbardziej stabilna z racji dużej liczby nierówności...,
6. solidny i trwały korpus-aluminium bądź stal-nie wiem co będzie trwalsze...,
7. posiadać opcję mulczowania

Po wstępnej selekcji chcę wybrać z pośród następujących modeli:
Viking MB 655 V+kit 655 do mulczowania
http://www.stihl.pl/isapi...0/MB+655+V.html
STIGA Turbo Excel 55 S B
http://www.stiga.pl/5,722,turbo-excel-55-s-b.html
AL-KO 5200 BRV
http://www.midor.com.pl/p...750+rs+ohv.html
TORO 20796
http://ekosiarka.eu/produkt-toro-20796-199.html

Są też tańsze modele, nad którymi być może warto się zastanowić np:
TORO 20792
http://ekosiarka.eu/produkt-toro-20792-112.html
TORO 20955
http://ekosiarka.eu/produkt-toro-20955-19.html
VEGA GT 52 SB Boss Semi Pro
http://ekosiarki.iai-shop...o-B-S675RS.html
Kosiarka Snapper ERDSP 19700 HW
http://ekosiarka.eu/produ...9700-hw-34.html

Proszę Was o wypowiedź w powyższym temacie rozważając zalety i wady każdego modelu abym mógł dokonać trafnego wyboru nie na sezon dwa tylko dobrych kilka lub kilkanaście sezonów...
Odnośnie kosiarek TORO: Czy system ADS dostosowuje prędkość kosiarki do operatora poprzez przytrzymywanie lub popych kosiarki, czy niestety trzeba używać dźwigni do regulacji prekości?
Chodzi mi o to, że gdy idę z kosiarką ze stałą prędkością i nagle potrzebuje zwolnić jej prędkość więc jak zwolnię krok to kosiarka również automatycznie zwolni, czy mimo to muszę użyć dźwigni do jej spowolnienia no i odwrotnie jeżeli chodzi o przyśpieszenie???

Pozdrawiam
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 3 Maj 2011, 14:00   

Powinieneś wybrać kosiarkę ze sprzęgłem noża np TORO 20958 lub podobne kosiarki innych firm, jednak najlepszym wyborem byłaby kosiarka bijakowa.
żadna z powyższych co wymieniłeś się do tej pracy nie nadaje.
 
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 3 Maj 2011, 14:48   

Pewnie dlatego, że podałem na początku, iż jest:
"sporo dołków od kretów, kopania psiaków itp., sporadycznie trafiają się jakieś kamienie lub korzenie"...
Rozwinę w takim razie ten wątek:
Do tej pory na tym terenie używałem kilkunastoletniej "marketówki" z silnikiem Tecumsecha za pomocą której robiłem rzeczy, których robić nie powinienem ale stan techniczny kosiarki, (którą przejąłem tymczasowo po teściu do czasu zakupu nowej) mi na to pozwalał bo się dosłownie rozpadała no może poza silnikiem, a więc równałem kretowiska i nie czyściłem terenu z kamieni czy innym świństw. Jednakże podczas ostatniego koszenia postanowiłem uporządkować teren a mianowicie:
-usunąłem wszystkie kamienie, patyki i inne dziadostwa, które napotkałem
-usunąłem grabiami kretowiska
Pozostało mi trochę dołków, w które mogą wpadać kółka od kosiarki oraz kilka pniaków.
Pniaki przed zakupem nowej kosiarki odkopię i wytnę poniżej poziomu gruntu a jak sobie załatwię trochę ziemi to stopniowo będę zasypywał dołki.
Troku czy teraz możemy wrócić do tematu?

Poza tym pytanie o kosiarkę ze sprzęgłem: gościu u dealera Stigi powiedział, że takie sprzęgło w kosiarka może wytrzymać ok. 5 przytarć noża ale za następną napotkaną przeszkodą skrzywi się wał i lepiej kupić kosiarkę bez sprzęgła gdzie podczas napotkania przeszkody podda się piasta... Miał rację?
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 3 Maj 2011, 17:58   

System ADS działa bardzo efektywnie tzn. naciskasz na uchwyt i jedzie jak ty zwalniasz to kosiarka też płynnie zwalnia, wiem bo mam taką kosiarkę 20796
słyszałem jeszcze o kosiarkach ariens z płynną regulacją prędkości ale się nie wypowiem bo nie miałem jej w ręku.
 
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 3 Maj 2011, 19:40   

Ok a czy ten typ napędu jest skomplikowany? Pytam bo jest to na pewno duże udogodnienie ale żeby się w przyszłości nie okazało bardzo kosztowne...
Czy podczas skrętu o 90 stopni bądź nawrotu wystarczy puścić dźwignię gazu, skręcić, docisnąć dźwignię gazu i pchać a kosiarka będzie jechać, czy jednak podczas skrętu bądź nawrotu musimy już przełączyć manetkę na pozycję neutralną?
Czy silnik w tej kosiarce 825 INTEK OHV ma tuleje żeliwne i pompę oleju?
Mógłbyś podać średnicę kół w tej kosiarce, bo nigdzie nie mogę znaleźć...?
Jaki czas posiadasz taką kosiarkę, jak się sprawuje, jesteś zadowolony, czegoś jej brakuje?
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 3 Maj 2011, 20:20   

Ten napęd jest bardzo prosty prędkość zmieniasz przez napięcie paska, dźwignia napędu jest jedna i nie trzeba zmieniać biegów - naciskasz jedzie zwalniasz kosiarka zwalnia, silnik to dobra produkcja ma żeliwną tuleję i pompę oleju, brak niestety filtra oleju ale co 25 godzin wymieniasz olej i jest ok,
koła mają średnicę niecałe 20cm, jedynym mankamentem jest to że kosz a dokładnie jego poszycie jest dość szczelne więc jak skosisz trawnik to należy go wypłukać pod bierzącą wodą bo później może nie przepuszczać powietrza i nie będzie nabijać kosza do pełna.
Więcej wad nie zauważyłem, mam dobrą opinię o tym sprzęcie.
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 4 Maj 2011, 19:54   

Witam, i to jest odpowiedż prawdziwego serwisanta :-)
_________________
Henry58
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 4 Maj 2011, 20:08   

Dzięki Henry staram, się jak mogę podpowiadać
 
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 4 Maj 2011, 20:47   

Gdzie są produkowane kosiarki TORO?

W sklepach anglojęzycznych TORO daje 5 lat gwarancji, a u nas max. 2 ciekawe...

Czy według was to jest lider spośród wyżej wymienionych modeli, bo jak na razie piszecie tylko o toro...???
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 5 Maj 2011, 07:13   

Mozesz wybrac rownież kosiarke firmy ariens z podobnym napedem
 
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 5 Maj 2011, 09:07   

Rzeczywiście bardzo ciekawa firma i jej sprzęty przeglądałem kosiarki i chyba się zdecyduje na którąś z tej dwójki:

Kosiarka spalinowa ARIENS LM 21SW, B&S DOV:
http://ekosiarki.iai-shop...SW-B-S-DOV.html

lub

Kosiarka spalinowa ARIENS LM 21S, B&S DOV:
http://ekosiarki.iai-shop...1S-B-S-DOV.html

super sprawa ten mechanizm różnicowy, możecie coś doradzić. podpowiedzieć czy warto kupić, którąś z tych kosiarek, ciekawe jak będzie wyglądać sprawa z późniejszym serwisem tych urządzeń, nie rozglądałem się jeszcze czy w Polsce jakiś oficjalny przedstawiciel tej firmy...
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 5 Maj 2011, 09:53   

Proponuję sprawdzić, zadzwoń do pierwszego serwisanta i zapytaj się o np. paski piastę i nóż czy mają i za ile a będziesz miał odpowiedź. Ja wiem że Vikingi i Toro mają sprawny serwis nawet do 20 lat po zakupie ale co do Ariens'a nie powiem.
 
pkrystek 

Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 2
Wysłany: 6 Maj 2011, 20:43   

pawel11 napisał/a:
Rzeczywiście bardzo ciekawa firma i jej sprzęty przeglądałem kosiarki i chyba się zdecyduje na którąś z tej dwójki:

Kosiarka spalinowa ARIENS LM 21SW, B&S DOV:
http://ekosiarki.iai-shop...SW-B-S-DOV.html

lub

Kosiarka spalinowa ARIENS LM 21S, B&S DOV:
http://ekosiarki.iai-shop...1S-B-S-DOV.html

super sprawa ten mechanizm różnicowy, możecie coś doradzić. podpowiedzieć czy warto kupić, którąś z tych kosiarek, ciekawe jak będzie wyglądać sprawa z późniejszym serwisem tych urządzeń, nie rozglądałem się jeszcze czy w Polsce jakiś oficjalny przedstawiciel tej firmy...


Witam Cię,

właśnie jestem po pierwszym koszeniu kosiarką ARIENS LM 21SW, B&S DOV
Zakupiłem wczoraj w Leroy Merlin. Oni mają te kosiarki dostępne. Wybierałem długo. W końcu zdecydowałem się na ten model. Ma on wahadłowe koła przednie i wg mnie jest to rewelacja - niesamowita zwrotność kosiarki, nie mogę się nachwalić.

Oczywiście nie byłem pewein przed zakupem, czy brać ten model czy ten drugi, ale naprawdę teraz nie żałuję. Skosiłem ok. 6000m tak więc myślę że sporo i to w jakim tempie. Na połowie prędkości nie mogę prawie nadążyć na kosiarką. Silnik jest tak mocny, że nie ma trawy (wysokość i gęstość) nie do skoszenia. Miałem nawet kępy wys. 40-50cm, gęste. Raz czy dwa przez tą długość zapchał się wylot, ale kosiarka nie stanęła. Nic nie wylatywało więc zatrzymałem i usunąłem te długie źdźbła.

Na razie oczywiście testuję.

JEden problem, którego do końca nie rozwiązałem to taki, że dźwignia prędkości napędu sama po jakimś czasie (minuta, może więcej), zaczyna się obsuwać a tym samym kosiarka zaczyna przyspieszać. JEst tam śruba dociskająca podkładki sprężyste, które rozporowo dociskają dźwignię że nie powinna się obsuwać, ale nie uzyskałem takiego stanu aby dźwignia dała się przesuwać (nie można zbyt mocno dokręcić) i aby sama w trakcie koszenia nie odjeżdżała. W najbliższych dniach jeszcze to potestuję. Jak nic nie osiągnę to zadzwonię do dystrybutora, bo w Leroyu nie bardzo chyba mi pomogą.

Niemniej jednak i tak to super sprzęt, patrząc z tej krótkiej perspektywy jestem super zadowolony.
 
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 6 Maj 2011, 20:44   

Panowie a jak jest z żywotnością silników, można powiedzieć np. że 825 dłużej posłuży niż seria 675 ???:
-seria 675
-seria 700, 750 DOV
-seria 825 INTEK

Można określić ich trwałość poprzez np. liczbę godzin pracy???
 
pkrystek 

Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 2
Wysłany: 6 Maj 2011, 20:52   

pawel11 napisał/a:
Panowie a jak jest z żywotnością silników, można powiedzieć np. że 825 dłużej posłuży niż seria 675 ???:
-seria 675
-seria 700, 750 DOV
-seria 825 INTEK

Można określić ich trwałość poprzez np. liczbę godzin pracy???


Ja myślę że wszystkie silnika Briggsa są nie do zarąbania. Poprzedni miałem ponad 10 lat i nadal chodził. Jeśli się w miarę o nie dba (głównie olej i filtr pow.) to nie będzie problemu. Ja celowo wybrałem DOV bo to najwyższa półka, np. Honda nie ma takiego odpowiednika.
 
pawel11 

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 7
Wysłany: 6 Maj 2011, 21:05   

Seria 700, 750 DOV jest trwalsza od 825 z żeliwnymi tulejami??? Czy te wersje się jeszcze czymś różnią???
 
KcPr 
jedna słuszna marka H.

Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 28
Wysłany: 28 Maj 2011, 10:41   

pkrystek napisał/a:
Honda nie ma takiego odpowiednika.


Honda ma serię profi :
HRH ze sprzegłem noża i hydrauliczną przekladnią napędu
UM z pośrednim wysprzęglanym napędem noża pasem (bez kosza)

obydwie mają silniki GXV z żeliwnymi tulejami. Można tę tuleję 3 razy szlifować
 
luke-z 
luke-z

Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 236
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 28 Maj 2011, 16:51   

KcPr napisał/a:

obydwie mają silniki GXV z żeliwnymi tulejami. Można tę tuleję 3 razy szlifować

A czy dostępne są nadwymiarowe tłoki?
_________________
ASFALT to rodzaj nawierzchni. W Polsce rzadko występujący i w niewielkiej ilości, głównie między dziurami w drodze.
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 29 Maj 2011, 08:43   

Powiedzcie po co wam wytrzymałość i ilość szlifów. Każda kosiarka do kwoty "cirka" 2 tys. ze zwykłym silnikiem B&S Quantum, GCV 135,GCV160, jest tak obliczona, że prędzej padnie agregat, koła, regulacja wysokości, przekładnia niż sam silnik.
dopiero w sprzęcie serii Profi ważne jest aby były właśnie nadwymiarowe tłoki i korbowody oraz podwymiarowe wały, lecz ten sprzęt ( i mówimy tylko o kosiarkach rotacyjnych ) zaczyna się od kwot 3 tys. wzwyż.
 
KcPr 
jedna słuszna marka H.

Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 28
Wysłany: 17 Czerwiec 2011, 16:07   

luke-z napisał/a:

A czy dostępne są nadwymiarowe tłoki?


Są nad wymiarowe tłoki, pierścienie też 0,25, 0,50 0,75 ;) dodatkowo w tych silnikach jest jeszcze możliwość szlifu wału i korbowód pod wymiar 0.25.
 
janek38 
Sprzedaż i serwis różnych firm

Pomógł: 10 razy
Wiek: 53
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 926
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 21 Czerwiec 2011, 08:08   

KcPr napisał/a:
pkrystek napisał/a:
Honda nie ma takiego odpowiednika.


Honda ma serię profi :
HRH ze sprzegłem noża i hydrauliczną przekladnią napędu
UM z pośrednim wysprzęglanym napędem noża pasem (bez kosza)

obydwie mają silniki GXV z żeliwnymi tulejami. Można tę tuleję 3 razy szlifować


Wszystko fajnie dopóki sprzęgło się nie posypie a wtedy koszt połowy kosiarki,widziałem juz takich co po 4-5 latach kazali to wywalić całkiem w diabły bo koszty niebagatelne,im więcej takich bajerów tym gorzej
_________________
Zagorzały przeciwnik kupowania przez internet oraz w Hipermarkecie
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime - Mapa Forum