Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Wybór silnika i kosiarki
Autor Wiadomość
soliera 

Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 15
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 16:11   Wybór silnika i kosiarki

Witam na forum!

Czy ktoś może dokonać porównania silników B&S 675 i Kohler XT6.75?
Stoję przed wyborem kosiarki, a jednym z najważniejszych dla mnie parametrów jest zdolność silnika do pracy w pochyleniu bocznym (oś obrotu wzdłuż kierunku jazdy).

W serwisie Stihla facet pokazał mi instrukcję silnika i jasno z niej wynikało, że Kohler jest zdolny do pracy z pochyleniami do 25*(~46%) Jeżeli chodzi o Brigssa, to tutaj w żadnym serwisie nie pokusili się o jednoznaczną odpowiedź. Jedni mówią, że 25%, inni, że 20*. Nikt nie podał danych producenta.
Poza tym co można powiedzieć o tych silnikach?
Brigs jest "pewny i sprawdzony", o STihla też obawiać się nie powinienem, bo oni dbają o swoją renomę.
Na tym forum przeczytałem, że kohler ma lepiej łożyskowany wał korbowy (na łożyskach tocznych):
http://e-kosiarki.net/top...00m2-vt2210.htm
Z drugiej strony facet w serwisie Stihla (innym,niż ten "mój") mówił mi, że koler niesprawdzony i nic o tych silnikach tak naprawdę nie wiadomo (w ogóle nie chciał ze mną rozmawiać o kosiarkach vikinga, tylko chińczyka mi wciskał).
Ja laikiem technicznym nie jestem, ale szczegółówej konstrukcji silników nie znam i odróżnić dobrych rozwiązań od gorszych nie jestem w stanie.


Druga sprawa, napęd - na co zwracać uwagę przy wyborze kosiarki z napędem tylnym?


Kandydatów jak na razie mam dwóch, głównie ze względu na serwisową obsługę w okolicy:

http://www.hortmasz.pl/eS....aspx?iid=34209 (kusi silnik Brigsa i cena)

http://www.stihl.pl/Produ...2/MB-253-T.aspx (znacznie lżejsza od hortmasza, bdb ergonomia wyrobu, przemyślane rozwiązania, mam bdb serwis w okolicy)

Mogę jeszcze o Husqvarnie pomyśleć, ale porządne modele to wydatek rzędu 2200PLN, a ja tyle po prostu wydawać nie chcę.
  
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 16:20   

Zaraz posypią się zachwalające peany jaki to LONCIN jest dobry i nowoczesny :)
Tudziesz Ariens że w Himalajach kosił.:)
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 16:22   

silniki kohlera są niezawodnymi silnikami teraz mam na warsztacie jednego 15 konnego kohlera dekompresator nie pracuje w briggsie musiałbym wymieniać wałek rozrządu a w kohlerze niespodzianka wystarczy zamienić koła rozrządowe miejscami i dokupić sprężynkę + krzywkę dekompresatora ceny części może droższe ale ogólnie mniejsze ponieważ nie wymieniam wałka rozrządu tylko pierdy więc naprawa tańsza a te nowe briggsy z chin to małe nieporozumienie bierz kohlera
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 16:24   

conri przesadzasz lonciny to dobre silniki ale kohler jest lepszy
 
soliera 

Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 15
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 16:41   

Dzięki jerzyk.
Czytałem właśnie wątek o kosiarkach Hortmasza (dopisałem się i jest teraz na górze).
Jeżeli masz dostęp do jakiegoś silnika Kohlera, napisz jak wygląda sprawa łożyskowania wału korbowego w skrzyni korbowej?
Jaki jest cylinder - AL z jakąś powłoką ceramiczną, czy stara niezawodna tuleja żeliwna.
Kolejna sprawa, wał noża. Przy oględzinach 253T widziałem na nim aluminiowy odlew, do którego mocuje się nóą. Ten zaś przykręcony jest do wału. Nie ma problemu z układem korbowo tłokowym?
NO i ten napęd kół tylnych - jest rozsądny w tych Vikingach, czy pospolita "chińszczyzna"?
1500PLN to znowu nie taki majątek, ale nie chciałbym po 2 sezonach oddać kosiarkę na remont generalny.

Nikt się nie odniósł do kwestii pracy w pochyleniu.


Ja potrzebuję kosiarki na działkę o powierzchni 0,35ha, z czego trawnika jest około 0,2ha. Działka dość mocno pochylona ("na tylną oś"), 1/3 powierzchni jest pochylona na bok kosiary, więc dlatego pytam o te kąty.
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 18:11   

to wiesz co może powinieneś zrobić składaka jeszcze są dostępne silniki 2t gdzie pochylenie nie ma znaczenia po prostu lejesz mieszankę do tego podwozie z aluminium z dobrą przekładnią i masz maszynę na lata pod dwoma warunkami dobra mieszanka i brak przeszkód ( korzeni kamieni grubych gałęzi ) albo kosiarkę AS MOTOR z silnikiem 2 t
 
soliera 

Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 15
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 19:09   

Pierwsze o co pytałem, to kosiara z silnikiem 2T - ponoć już takich silników nie można produkować, "ekologia".
Druga sprawa, to 4T ze smarowaniem z pompką - w Hondzie takie zaczynają się od 2 cylindrowych silników, więc takich po prostu nie ma.
Jeżeli znasz jakąś kosiarkę z silnikiem 2T, daj znać.

25* na boki i do 40* na tył, powinno mi z zapasem wystarczyć w przypadku silnika Kohlera.
Trochę mnie martwi 2,3KW (3.1KM) jak podaje Viking w specyfikacji, mimo, że max to jest chyba 5,5KM. 6KM Brigsa wygląda znacznie lepiej, mimo, że silnik i tak zwykle pracuje na 50-70% mocy, czyli w okolicach mocy Kohlera.
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 19:40   

jest kosiarka firmy as motor z silnikiem 2 t tu masz link http://www.sial.pl/produk...zeglem_noza.htm a w poniedziałek mogę sprawdzić czy nie ma czegoś tańszego
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 19:59   

kurcze ja kiedyś miałem kosiarkę dwusuwa dokładnie identyczną jak ta https://www.youtube.com/watch?v=KdAqd7Z-Gx8 wytrzymała 20 lat
  
 
soliera 

Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 15
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 21:47   

Hehehe, 4500 na pewno nie zapłacę za kosiarę :)

A wiecie może, jak wygląda napęd Vikinga 253T o strony eksploatacji w dość trudnym terenie (pochylenia około 30*)?
Czytam forum i czytam i im więcej czytam, tym mniej wiem :)
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 13:17   

zobacz pw
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 14:43   

mam w sprzedaży bardzo dobre silniki 2T, Tecumseha w cenie 1499 , lub Active w cenie 1899.
Silniki pasują do większości kosiarek, dlatego u mnie można sobie wybrać kosiarkę na której mam silnik zamontować. Odejmujemy wartość silnika demontowanego, dokładamy wartość dwusuwa i można w cenie ok 3 tyś mieć doskonałą kosiarkę do koszenia na pochyłościach.
Oba silniki mają moc 5 KM. To rozwiązanie sprawdza się świetnie.
_________________
Pozdrawiam
M.
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 16:25   

marcin u mnie też to można zrobić
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 20:46   

Witam. Osobiście nie polecałbym kosiarek 4-ro suwowych na pochyłości. Jeżeli Jesteś zainteresowany kosiarką dwusuwową to zrób jak Ci polecili koledzy powyżej lub poszukaj kosiarki o nazwie Victa. Bardzo dobra maszyna dwusuwowa którą mogę Ci polecic z czystm sumieniem.

P.S.
Omijaj tego dealera z daleka który mówi że, silnik Kohlera jest mało znany. Jeżeli gościu ma takie wiadomości ,to jestem ciekaw jak serwisuje maszyny? Oby wykonywał naprawy odwrotnie proporcjonalnie do posiadanej wiedzy o silnikach Kohlera.
_________________
Henry58
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 21:17   

niestety Victy nowozelandzkie u nas już tylko jako używki trafisz, poszukaj coś z toro na dwusuwie
 
soliera 

Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 15
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 22:44   

Zgłupiałem ...
Pan z Briggsa napisałmi,że silniki mogą pracować do 30*. Grzebię w manualach Kohlera i tam odnajduję info o max 20*.
Informacje niespójne z kżdego źródła, chociaż wydają się teraz wiarygodne.
Jeżeli chodzi o 2T to ne zapłacę więcej niż za 4T i na pewno nie będzie to 3kPLN.
Z drugiej strony, sąsiedzi mają spalinówki już po kilkanaście lat i kosiarki pracują.
Nie słychać o zatarciach silnika.

PS
Prawdą jest to, że Briggs w Vikingach, HQV i innych "markowych" składany jest w Stanach i jest to technologicznie inny silnik niż taki sam z Chin?
Coś mi tu makaronem na uszach śmierdzi ...

pochylosc.jpg
Plik ściągnięto 232 raz(y) 155,06 KB

 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 09:43   

Jeśli nie zamierzasz płacić za 2T, pozostaje Ci kosa lub koszenie"pod górkę".
W takiej pozycji nawet przy dość stromych podjazdach silnik jest bezpieczny. A jak się zatrze to najwyżej wymienisz na nowy. Przez pierwsze dwa zatarcia wyjdzie taniej niż za silnik dwusuwowy.
_________________
Pozdrawiam
M.
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 18:38   

Witam.Popatrz na wykres kolego, 30* to okresowy ( czyt.krótki czas pracy na takim pochyle).
Soliera, zrobisz jak sam będziesz uważał ,my możemy tylko podpowiedziec. Pamiętaj że, to są Twoje wydane pieniążki.



z poszanowaniem

Henry58
_________________
Henry58
 
soliera 

Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 15
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 20:36   

Kupiłem Vikinga i skosiłem już ogród.
Jest w zupełności wystarczający.
Jeżeli chodzi o pochyłość, to te 15* jest na większości ogrodu, więc silnik będzie pracował w dopuszczalnym zakresie. Koszenie oczywiście pod górkę, pochylenie na tylną oś.
Jedynie obszar 2m jest pochylony tak w okolice 30*, ale to podciągam właśnie pod "okresową pochyłość".
Dzięki za porady.
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum