Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Kosiarka Traktorek
Autor Wiadomość
hassano 

Dołączył: 29 Sie 2015
Posty: 3
Wysłany: 30 Sierpień 2015, 20:07   Kosiarka Traktorek

Witam, podpoiłem sie pod inny temat ale nie dostałem żadnej odp :) Mianowicie nosze sie z zamiarem kupna kosiarki traktorka, oczywiście MUSI być z koszem. I tu moje pytanie lepiej aby był wyrzut tylny do kosza czy wyrzut boczny na przedłużeniu rury. Wyrzut boczny ma na pewno jedną zaletę mianowicie że rura wchodzi na samej górze kosza i można go zapełnić na maxa ale czy kosiarka daje rade bez problemu przepychać trawę czy np gdy jest mokra lub gęsta to nie zbiera jej dokładnie i zostaje za kosiarką..
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 31 Sierpień 2015, 11:53   

hassano napisał/a:
Witam, przeszukałem ze 20 stron o traktorkach kosiarkach ale nigdzie niema tak naprawdę istotnych informacji. Dlatego postanowiłem podpiąć sie do tematu i liczę na konkretne odpowiedzi Smile a więc tak:

1 - Najważniejsze to jaką wybrać firme i już nie chodzi o marke/model tylko o dostępność części i ich ceny bo to w używanych sprzętach najważniejsza rzecz

2 - jaka skrzynia manualna czy automat? Która jest mniej awaryjna i ewentualnie tańsza w naprawie ( automat to chyba hydrostatyczna Razz i wiele opini skłania sie do niej bo niby jest mniej awaryja a więc i przy tym mniej cierpi sprzęgło?

3 - kosiarka KONIECZNIE ma być z koszem i tu moje najważniejsze pytanie lepiej kosz z wyrzutu tylnego czy z bocznego na przedłużeniu rury?? Pytam dlatego bo rura wchodzi na samej górze kosza i tym samym jest możliwość zapełniania go na maxa, ale czy kosiarka daje rade wpychać tą trawę bez większego trudu czy np jak będzie wilgotna to będzie zostawać za kosiarką lub sie zatykać..

To chyba tyle z bieżących pytań dodam że chce kupić taką kosiarkę używaną i na co konkretnie trzeba zwracać uwagę przy oględzinach sprzętu Smile


Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, ale pokrótce można to ująć tak:

1/ dla amatora najlepszym wyjściem jest kupno sprzętu, który może być serwisowany jak najbliżej miejsca użytkowania;

2/ skrzynia hydrostatyczna jest zdecydowanie bardziej wygodna w użytkowaniu. W przypadku awarii naprawa na pewno jest bardziej kosztowna niż skrzyni manualnej;

3/ generalna zasada jest taka, że droga skoszonej trawy do zbiornika powinna być jak najkrótsza i jak najszersza. Rura stanowi rodzaj zwężki, choć czasem próbuje się pokonać opory dodatkowym wentylatorem, ale to komplikuje całą konstrukcję. Istotne są też różnice w szerokości tradycyjnego wlotu do tylnego kosza - traktorki różnią się tym parametrem. Poza tym kosiarką z rurą nie dojedziesz prawą (przeważnie) stroną do przeszkody.

4/ Z poradą, na co amator ma zwracać uwagę przy zakupie używanego sprzętu jest największy kłopot, bo jak będziesz w stanie ocenić poprawność działania poszczególnych podzespołów ? Tutaj rada jest jedna - musi to zrobić ktoś doświadczony.

P.S. Nie obraź się za tego "amatora".
_________________
widzę Chorągwicę
 
hassano 

Dołączył: 29 Sie 2015
Posty: 3
Wysłany: 1 Wrzesień 2015, 08:33   

1) Jeżeli chodzi o naprawy to jestem mechanikiem więc servis to raczej sam sobie zrobie :) co prawda naprawiam auta i sprzęt budowlany ale nie przeraża mnie kosiarka :) Jeżeli chodzi o części to mam tu na myśli nie filtr powietrza czy paski lub coś podobnego tylko np elementy skrzyni albo napędów ew łożyska :) chodzi mi o grubszą naprawę :)

2) Jeżeli chodzi o skrzynie to hydrostatyczna musi być obsługiwana przez jakiś komputer przekaźnik czy jak to nazwać jak w samochodach :) z tego co oglądam po sprzętach na allegro dużo manualnych skrzyń jest uszkodzonych a tych automatów raczej niema uszkodzonych więc moje myślenie jest że psują sie mniej :) dobrze myślę?

3) Czyli wole kosiarkę z tylnym wyrzutem :) dodatkowa dmuchawa to kolejna rzecz która może sie zepsuć/sprawiać problemy :)

4) Fakt że jestem w tej konkretnej dziedzinie amatorem (kosiarki) ale ucho mam wyrobione przy autach :) wiem kiedy silnik nie chodzi jak powinien albo gdy coś świszczy ociera sie itp :) chodzi mi bardziej elementy które teoretycznie nie powinny sie psuć i je chciałbym sprawdzić czy np newralgicznie miejsca ramy tz gdzie lubi być korozja albo że tam jest słabsza i pęka (ktoś pospawa ale sie nie pochwali ) samo kosisko czyli jakieś luzy na nożach albo coś w tym stylu :) nie znam sie więc prosze o takie porady :)
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 1 Wrzesień 2015, 12:05   

Cieszy mnie Twój optymizm, zatem przechodzę do meritum.

Traktorek jako cała maszyna: najogólniej im cięższy tym lepszy - do tej pory większy ciężar sugerował bardziej solidną konstrukcję. Wielkość traktorka dopasowana do wzrostu i tuszy operatora. Istotny parametr to promień skrętu.
Silnik: lepszy dwucylindrowy niż jedno z racji lepszego wyrównoważenia i kultury pracy. Moc 15-20 KM lepiej bliżej 20 KM.
Agregat tnący: lepszy dwunożowy niż jedno, noże z wyraźnymi łopatkami a nie uniwersalne lub rozdrabniające.
Kanał wlotowy do kosza o jak największym przekroju. Kosz o dużej pojemności z ewentualną możliwością zastąpienia go tylną klapą powodującą kontrolowany wyrzut skoszonej trawy na trawnik. Klapa bywa jako wyposażenie standardowe, wyposażenie dodatkowe bądź trzeba ją dorobić.
Przednia belka zawieszenia żeliwna z łożyskowanymi zwrotnicami, choć dobre tuleje np. z fosforobrązu też zdają egzamin.
Skrzynia biegów hydrostatyczna (skrzynia taka ma mechaniczne sterowanie prędkości i kierunku jazdy zewnętrzną dźwignią za pomocą cięgła podpiętego do zespołu pedałów);

Jeśli chodzi o porady, na co zwrócić uwagę przy kupnie, to w przypadku kupowania w tzw. "realu", trzeba po prostu go przetestować czyli siadać, odpalać i jeździć. Wtedy możesz ocenić, czy:

- odpalanie silnika nie sprawia problemów: trudny rozruch może świadczyć o rozładowanym akumulatorze, zużytym bendiksie lub uzębieniu koła zamachowego, ale też o konieczności regulacji zaworów a nawet uszkodzeniu odprężników,
- silnik nie dymi, nie drga nadmiernie, wkręca się na obroty i schodzi z nich płynnie;
- skrzynia biegów pracuje płynnie w miarę nacisku pedału przód-tył i czy się nie grzeje;
- agregat tnący nie "tłucze się" zbyt głośno i czy w zadowalający sposób wrzuca trawę do kosza;
- zawieszenie traktorka nie ma zbyt wielkich luzów oraz czy promień skrętu jest zadowalający

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ogólny stan traktorka, a w szczególności na stan agregatu tnącego, gdyż tutaj korozja najbardziej daje się we znaki. Dobrze byłoby obejrzeć go od spodu, choć nie jest to łatwe i zapewne niemile widziane przez sprzedawcę. Warto też sprawdzić luzy na piastach noży. Kanał wlotowy do kosza też jest narażony na korozję. Stan nakładek na pedały, fotela operatora oraz zużycie wykładziny podłogi też może pomóc w ocenie stanu a raczej przebytej historii maszyny.

Trudno podać wszystkie aspekty, ważne przy kupowaniu używanego sprzętu, ale starałem się uwypuklić te, które uważam za najistotniejsze, Natomiast co do wyboru konkretnej marki kosiarki nie podam Ci jej. Wiele marek ma dobrą opinię użytkowników. Co do skrzyń hydrostatycznych, to np. naprawa Tuff Torq-ów jest w kraju możliwa.
_________________
widzę Chorągwicę
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum