Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Stuki w B&S Quattro 40
Autor Wiadomość
Kolcjusz 

Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10 Wrzesień 2008, 20:11   Stuki w B&S Quattro 40

Witam serdecznie, Od jakiegoś czasu moja kosiarka zaczęła wydawać z siebie dziwne hałasy: w trakcie uruchamiania puszcza małą chmurkę ciemnego dymku i startuje jak traktor, a w trakcie gaszenia z silnika słychać porządny stukot. Mimo wspomnianych objawów odpala sie i pracuje bezproblemowo. Dodam, że zdążyłem już rozebrać i złożyć silnik - niestety nic podejrzanego nie zauważyłem (może po prostu dlatego że nie wiedziałem gdzie szukać). bardzo proszę o jakąś podpowiedź ponieważ mam wrażenie że wspomniany stukot się nasila. Dzięki
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 11 Wrzesień 2008, 18:20   

Witam,przyczyn może być wiele np: luz na sworzniu tłoka, na stopie korbowodu(panewka)sprawdziłeś stan oleju?ciężko jest o trafną diagnozę bez "dotknięcia maszyny"
_________________
Henry58
 
Kolcjusz 

Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14 Wrzesień 2008, 13:11   

Stan oleju sprawdzam praktycznie zawsze przed koszeniem a stuki wzięły się "znikąd" kosiarka ma w sumie 2 lata i w sezonie koszony jest nią raz lub dwa razy na tydzień trawnik o pow. 150 m2. Niestety w tym silniku nie ma żadnych panewek.
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 14 Wrzesień 2008, 18:44   

Witam , pisałeś ,że rozbierałeś silnik. Nie ma typowej panewki na korbowodzie jak w samochodzie. Korbowód jest złożony z dwóch części stałego odlewu, gdzie montowany jest sworzeń tłoka i części zwanej panewką .Tam właśnie mogą wystąpić luzy i co się z tym wiąże stuki podczas pracy silnika. :-)
_________________
Henry58
 
Kolcjusz 

Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 11:55   

Niestety ani na sworzniu ani na wale korbowód nie posiada panewek, korbowód stanowi aluminiowy odlew i też to aluminium ślizga się (obraca) po wale i korbowodzie. Sam byłem zaskoczony bo zazwyczaj panewki być powinny.. na dodatek cylinder również nie posiada żadnej tuleji i pierścienie "biegają" po aluminiowym odlewie...
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 19:10   

Witam, i właśnie to są panewki tylko śliżgowe. Czy są luzy na sworzniu i korbowodzie?.
W tych wersjach maszyn nie ma panewek "nakładanych" :->Sprawdzałeś luzy na prowadnicach zaworów?,pierścienie i luz na zamkach?
_________________
Henry58
Ostatnio zmieniony przez Henry58 16 Wrzesień 2008, 19:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kolcjusz 

Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Wrzesień 2008, 12:43   

Witam. A więc zmierzyłem luzy na zamkach pierścieni: olejowy 0,60 mm pozostałe; 0,35 i 0,45 mm. Na sworzniu i korbowodzie nie zauważyłem "namacalnych" luzów chyba, że w tym celu powinienem zaopatrzyć się w mikrometr ?? natomiast na panewce korbowodu i na sworzniu zaobserwowałem nierównomierne wytarcia. Na prowadnicach zaworów zarówno na ich części dolnej jak i tej ze sprężynami są boczne luzy... w związku z tym mam pytanie.. Jeżeli tych luzów nie powinno być ta jak ich sie pozbyć skoro te prowadnice to element aluminiowego odlewu całego korpusu silnika, czyżby były w sprzedaży zawory z grubszymi popychaczami ??
Dziękuję i pozdrawiam
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 21 Wrzesień 2008, 16:30   

Witam, są nadwymiarowe prowadnice zaworów - wybija się (prowadnice ) z bloku -odlewu. Ale takie czynności może wykonać tylko serwis ,ponieważ może dojść do uszkodzenia podczas montażu lub demontażu powyższej części.
pozdrawiam
_________________
Henry58
 
Kolcjusz 

Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Listopad 2008, 15:07   

Dzięki za wszelkie podpowiedźi... silnik jest już ponownie złożony i działa perfekcyjnie. Natomiast nie mam zielonego pojęcia gdzie był błąd.. ponieważ okazało się że żadnych istotnych luzów nigdzie nie ma i wszystko jest OK. Samo rozłożenie i złożenie (bez wymiany czegokolwiek poza uszczelkami oczywiście) rozwiązało problem....
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 19 Listopad 2008, 21:03   

Witam,cóż można powiedzieć "ręce które leczą".Życzę aby maszyna pracowała bez problemów. A tak na marginesie, Zobaczyłeś zarysowania na sworzniu tłoka i panewce korbowodu ,jak wiadomo powierzchnie tych elementów powinny być gładkie.Nasuwa się pytanie,czy stosowany był odpowiedni olej, czy maszyna pracowała na pochyłościach,czy filtr powietrza był regularnie czyszczony,czy następowała wymiana oleju w odpowiednich okresach czasowych?
pozdrawiam.
_________________
Henry58
Ostatnio zmieniony przez Henry58 19 Listopad 2008, 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
manta 

Wiek: 35
Dołączyła: 08 Lip 2010
Posty: 1
Wysłany: 8 Lipiec 2010, 12:06   

U mnie pomimo wlania paliwa i wymiany linki od gazu kosiarka po 1 pracy i kilkuminutowej przerwie nie chce zapalić. Po sprawdzeniu świecy okazało się że nie ma zapłonu. Czy powód z jakiego nie chce odpalić może być także inny?
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 8 Lipiec 2010, 17:17   

manta napisał/a:
U mnie pomimo wlania paliwa i wymiany linki od gazu kosiarka po 1 pracy i kilkuminutowej przerwie nie chce zapalić. Po sprawdzeniu świecy okazało się że nie ma zapłonu. Czy powód z jakiego nie chce odpalić może być także inny?


nie ma zapłonu w sensie nie ma iskry??
 
luke-z 
luke-z

Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 236
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 9 Lipiec 2010, 18:40   

[quote="Kolcjusz"i... silnik jest już ponownie złożony i działa perfekcyjnie. Natomiast nie mam zielonego pojęcia gdzie był błąd.. ponieważ okazało się że żadnych istotnych luzów nigdzie nie ma i wszystko jest OK. Samo rozłożenie i złożenie (bez wymiany czegokolwiek poza uszczelkami oczywiście) rozwiązało problem....[/quote]
Może za pierwszym razem źle włożyłeś panewkę korbowodu, nie siadła dobrze na zamku, był luz i stąd słyszalne stuki.
Najważniejsze jednak, że pracuje i cieszy właściciela.
Pozdrawiam
_________________
ASFALT to rodzaj nawierzchni. W Polsce rzadko występujący i w niewielkiej ilości, głównie między dziurami w drodze.
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 9 Lipiec 2010, 19:10   

to normalnie czary. Najważniejsze że chodzi
 
marcelc 

Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 4
Wysłany: 29 Maj 2014, 09:49   

Sorki za odświeżanie tak starego tematu ale podejrzewam, że w w mojej kosiarce jest podobnie jak u autora postu. Czy ktoś mógłby to zweryfikować? Podaję link do nagrania na youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=BjGlfGY4iG8
Z góry dzięki za pomoc.
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 29 Maj 2014, 16:07   

a nie masz luźnego noża bo te stuki są takie dość podobne do niedokręconego noża
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 29 Maj 2014, 17:56   

Witam. Dokładnie, zgadzam się z Troku.
_________________
Henry58
 
marcelc 

Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 4
Wysłany: 29 Maj 2014, 21:03   

Nóż dokręcam dość mocno. Ale może to przyczyna niewyważonego noża? Czytałem w internecie, że powinno się ostrzyć specjalną ostrzałką, a ja robię to na szlifierce.
Poza tym jeśli byłby niedokręcony czy skrzywiony to stuki wywoływałoby uderzanie o obudowę, a obudowa jest nietknięta. Dobrze wnioskuję?
  
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 30 Maj 2014, 13:01   

a może sprawdź piastę noża i klin, dźwięk jest niepokojący i musisz go ustalić
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 30 Maj 2014, 14:44   

To kosiarka Gutbdod, ma system mocowania noża podobny do Solo, czyli podkładki fibrowe po obu stronach noża, podkładka z wypustem do piasty, podkładka sprężynowa i dopiero śruba noża.

Wg mnie źle to poskładałeś po ostrzeniu noża albo przydzwoniłeś nożem w coś i ścięła się podkładka z wypustami.

Jak sam tego nie potwierdzisz zawieź do serwisu, zanim utniesz sobie nogę.

Nie traktuj tego jako pewnik, bo gdybym po minutowym filmiku potrafił diagnozować usterki w 100% nie brudziłbym sobie rąk tylko otworzył internetowy samoserwis naprawczy.
_________________
Pozdrawiam
M.
 
marcelc 

Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 4
Wysłany: 31 Maj 2014, 20:56   

Cześć. Co do nazwy kosiarki to Marcin masz rację.

Z tych elementów składa się mocowanie noża.
Z czego jedna podkładka jest zużyta.

Tak wygląda piasta, na której widoczna jest ta dobra podkładka fibrowa.

Podkładka z wypustami w stanie bardzo dobrym.

Nóż? Nie potrafię określić. Wisi na śrubokręcie w miarę w poziomie.

Na poziomce też.


Odpaliłem dziś ją bez noża. Nie wiem czy tak można ale stukania nie było. Po założeniu - dźwięk jakby nóż uderzał o obudowę przy ostatnim obrocie (przed zgaśnięciem) i zatrzymywał się na niej.
Chyba to nie wina tej podkładki. Może lepiej kupić nowy nóż?
A jak sprawdzić piastę noża lub klin? Wyczuwalnych luzów brak.
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 13:30   

Witam. Dokonaj zakupu nowych podkładek fibrowych i będzie ok. Marcin miał rację.
_________________
Henry58
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 13:45   

Potwierdzam. Wymień podkładki fibrowe. Kolejność składania poprawna.
_________________
Pozdrawiam
M.
 
marcelc 

Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 4
Wysłany: 6 Czerwiec 2014, 18:14   

Choć było je ciężko dostać w mojej okolicy, to wymiana podkładek fibrowych przyniosła pożądany efekt - stuki zniknęły. Serdeczne dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum