Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Kosa spalinowa NordKraft padła
Autor Wiadomość
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 17 Maj 2017, 18:18   Kosa spalinowa NordKraft padła

Witam, kosiłem dzisiaj działkę i kosa najpierw działała bez zarzutu, potem niestety zaczęła się nieźle grzać, w którymś momencie osłabła i padła tak, że aż dym z niej poszedł. :-/ Robiłem krótkie przerwy w koszeniu jak instrukcja każe, może za mało, nie wiem. Chciałem ponownie odpalić, ale szarpak się blokuje. Teraz pytanie co się mogło stać? Przegrzała się, zatarła? Oleju też dawałem tyle co zwykle (1:35). Pewnie to nie jest kwestia szarpaka tylko jakaś grubsza sprawa. Sam raczej nie podołam aby to nareperować a zastanawiam się czy jest sens reperować takie kosy u majstra, bo cena części i robota mogą wynieść z połowę jej wartości.
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 17 Maj 2017, 20:51   

Przydałby się jakiś link lub foto sprzętu.
Na początek proponuję wykręcenie świecy i sprawdzenie co się dzieje przy szarpaniu rozrusznikiem.
_________________
widzę Chorągwicę
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 18 Maj 2017, 01:02   

Trak napisał/a:
Przydałby się jakiś link lub foto sprzętu.
Na początek proponuję wykręcenie świecy i sprawdzenie co się dzieje przy szarpaniu rozrusznikiem.

To akurat sprawdzałem, bez zmian. Szarpak się blokuje niemal od razu, ale działa mechanizm wciągania sznurka, jak tak wolno i lekko podciągam to da się wyciągnąć go trochę więcej.
 
janek38 
Sprzedaż i serwis różnych firm

Pomógł: 10 razy
Wiek: 53
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 926
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 18 Maj 2017, 07:41   

najprawdopodobniej nowy sprzęt ci potrzebny
_________________
Zagorzały przeciwnik kupowania przez internet oraz w Hipermarkecie
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 18 Maj 2017, 09:03   

Kolego @stachu. Prosiłem o podanie namiarów na Twój sprzęt, bo nie wiem o jakiej konstrukcji rozmawiamy. Jeżeli to jest tajemnica, to dalsze rozważania są czysto teoretyczne.

Zwykle następny krok diagnostyczny to odkręcenie rozrusznika (jeśli jest z tyłu kosy) i sprawdzenie czy coś nie blokuje jego lub koła magnesowego (np odkręcona śrubka, jakiś urwany element itp.).
Kolejny ew. krok to odkręcenie tłumika. Przez okno wydechowe cylindra można ocenić stan tłoka i pierścieni tłoka.

Dalsze postępowanie zależy od wyniku powyższych czynności. Sugestia kol.@janek38 jest prawdopodobna, ale trzeba ją potwierdzić w praktyce.
_________________
widzę Chorągwicę
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 18 Maj 2017, 13:17   

Trak napisał/a:
Kolego @stachu. Prosiłem o podanie namiarów na Twój sprzęt, bo nie wiem o jakiej konstrukcji rozmawiamy. Jeżeli to jest tajemnica, to dalsze rozważania są czysto teoretyczne.

Zwykle następny krok diagnostyczny to odkręcenie rozrusznika (jeśli jest z tyłu kosy) i sprawdzenie czy coś nie blokuje jego lub koła magnesowego (np odkręcona śrubka, jakiś urwany element itp.).
Kolejny ew. krok to odkręcenie tłumika. Przez okno wydechowe cylindra można ocenić stan tłoka i pierścieni tłoka.

Dalsze postępowanie zależy od wyniku powyższych czynności. Sugestia kol.@janek38 jest prawdopodobna, ale trzeba ją potwierdzić w praktyce.

Myślałem, że informacja, że to NordKraft wystarczy. Dzięki za powyższe wskazówki, pewnie jeszcze dzisiaj ją rozkręcę ile zdołam, zerknę, może jakieś foty zapodam, chociaż sam pewnie i tak niewiele zdziałam.
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 19 Maj 2017, 20:59   

czy aby czasem ta kosa nie powinna miec mieszanki 1:25 ????
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 20 Maj 2017, 00:13   

edek264 napisał/a:
czy aby czasem ta kosa nie powinna miec mieszanki 1:25 ????

Wg dołączonej instrukcji powinna mieć 1:25, 1:30 lub 1:35 w przypadku kopcenia. U mnie było tak, że jak dawałem więcej oleju to gorzej rozpalała na ciepłym silniku, jakby się dławiała, kopciła, blokował się szarpak i musiałem "odpowietrzać" z odkręconą świecą dlatego też wolałem zmniejszyć dawkę oleju do najniższej dopuszczalnej - wtedy tych problemów nie było.
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 20 Maj 2017, 08:26   

jaki olej dajesz? przy zbyt bogataj mieszance olej sie nie wypala do konca i jest problem z obrotami i dzialaniem kosy. osobiscie jak kosze trawe a mam agrome czyli pospolity chinczyk to zauwazylem ze jak daje na pelne obroty i daje blokade to kosa jest suchutka tlumik czysty ale jak juz zakladalem noz to raz ze olej sie nie wypalal dlatego tlymik wylot byl mokry + kosa po jakims czasie dziwnie chodzila
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
  
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 20 Maj 2017, 08:51   

w wolnej chwili komplet narzedzi i rozkrec i bedzie wszystko jasne. osobiscie uwazam ze dwusuwy sa nie do zaje........ a nawet jesli czescie tak tanie ze spokojnie sam kupisz i naprawisz.
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 21 Maj 2017, 13:13   

edek264 napisał/a:
jaki olej dajesz? przy zbyt bogataj mieszance olej sie nie wypala do konca i jest problem z obrotami i dzialaniem kosy. osobiscie jak kosze trawe a mam agrome czyli pospolity chinczyk to zauwazylem ze jak daje na pelne obroty i daje blokade to kosa jest suchutka tlumik czysty ale jak juz zakladalem noz to raz ze olej sie nie wypalal dlatego tlymik wylot byl mokry + kosa po jakims czasie dziwnie chodzila

Ja używam orlenowego 2T Semisynthetic również polecony w dołączonej instrukcji, do tego kosa chodziła tylko na żyłce tym bardziej dziwi mnie, że padła i nie świadczy to zbyt dobrze o jakości takich sprzętów.
edek264 napisał/a:
w wolnej chwili komplet narzedzi i rozkrec i bedzie wszystko jasne. osobiscie uwazam ze dwusuwy sa nie do zaje........ a nawet jesli czescie tak tanie ze spokojnie sam kupisz i naprawisz.

Oj chciałbym sam to naprawić, ale moja wiedza jest ograniczona w tym zakresie, zerknę i zobaczę czy coś zdziałam, na razie została mi działka do połowy wykoszona i wygląda to bardzo kiepsko. :-/
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 23 Maj 2017, 13:41   

Niezbyt wygodne to rozkręcanie kosy, śruby tak pochowane, że dostęp kiepski, czasem na ma jak kluczem chwycić. No ale dotarłem do wydechu i wygląda na to, że tłok zatarty:


Szarpak po odkręceniu sprawny. Czyżby jednak za mało tego oleju czy inny powód? Jak to rozkręcać dalej? Próbować odkręcić cylinder czy pokrywę silnika od strony koła zamachowego? Pewnie i tak będę musiał do jakiegoś majstra z tym iść, bo trochę mnie przerastają takie roboty a i warunków do napraw nie mam.
  
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 23 Maj 2017, 15:04   

naprawa nieopłacalna taniej kupić nową prawdopodobne przyczyny zły olej za mało oleju nieszczelna skrzynia korbowa
 
janek38 
Sprzedaż i serwis różnych firm

Pomógł: 10 razy
Wiek: 53
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 926
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 23 Maj 2017, 16:39   

tak pan jerzyk nas oświecił,fajnie bo tylko on to zauważył a nawet podał przyczynę zupełnie jak Kaszpirowski :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Zagorzały przeciwnik kupowania przez internet oraz w Hipermarkecie
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 23 Maj 2017, 20:03   

uuu no to faktycznie kosa padła na amen.....tylko ciekawe czy to wina oleju tzn zbyt uboga mieszanka ????
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
leszek41 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Maj 2013
Posty: 193
Wysłany: 24 Maj 2017, 20:38   

a moze to wina jakosci tego badziewia.
_________________
Najlepszy towar to ten którym się handluje!!!
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 25 Maj 2017, 05:51   

moim zdaniem zbyt uboga nieszanka, moze tez jakis bardziej markowy olej na przyszlosc

a jak robles mieszanke do kosy tzn czy mieszanke robiles jednorazowo 5 l i potem przez sezon korzystales z baniaka czy za kazdym razem swieza byla do kosy ???
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 26 Maj 2017, 00:53   

edek264 napisał/a:
moim zdaniem zbyt uboga nieszanka, moze tez jakis bardziej markowy olej na przyszlosc

a jak robles mieszanke do kosy tzn czy mieszanke robiles jednorazowo 5 l i potem przez sezon korzystales z baniaka czy za kazdym razem swieza byla do kosy ???

Za każdym razem świeża, nie robiłem na zapas, to również było zaznaczone w instrukcji i tego się trzymałem.
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 26 Maj 2017, 22:17   

to ci powiem ze dziwna sprawa, moze wada materiałowa. gwarancja juz minela ????
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 27 Maj 2017, 00:29   

edek264 napisał/a:
to ci powiem ze dziwna sprawa, moze wada materiałowa. gwarancja juz minela ????

Minęła dawno, kupiłem ją 6 lat temu, ale w ciągu roku jest używana zaledwie 2-3 razy na 3-arowej działeczce.
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 27 Maj 2017, 15:21   

coz ....jak pisal kolega powyzej, naprawa nie oplacalna lepiej kupic cos nowego ....
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 27 Maj 2017, 17:53   

edek264 napisał/a:
coz ....jak pisal kolega powyzej, naprawa nie oplacalna lepiej kupic cos nowego ....

Na razie kombinuję jeszcze, tłok uwięziony w cylindrze, pewnie do wymiany byłyby oba te elementy, zobaczę jak cenowo to wygląda.
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 9 Czerwiec 2017, 02:07   

Tłok musiałem dość brutalnie wybić z cylka, z tego co widzę na Allegro to takie komplety nie są zbyt drogie więc może spróbuję podmienić, ale co z tego wyjdzie to nie wiem.
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 10 Czerwiec 2017, 21:56   

3mamy kciuki :)
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
edek264 

Imię: Tomek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Cze 2013
Posty: 221
Skąd: Tarnów
Wysłany: 10 Lipiec 2017, 18:15   

naprawiles ?????
_________________
Agroma Bizon 23c - kosa
Spear & Jackson (Einhell) - piła
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 11 Lipiec 2017, 17:02   

edek264 napisał/a:
naprawiles ?????

Nie, na razie odstawiłem temat, bo musiałem się zająć innymi sprawami, ale jak znajdę czas to się za nią wezmę.
 
stachu 

Dołączył: 28 Cze 2012
Posty: 21
Wysłany: 27 Maj 2018, 00:44   

Kosa własnoręcznie naprawiona. :mrgreen:
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum