Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Mulczowanie - jako jedyna forma koszenia
Autor Wiadomość
Dzakart 

Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 1
Wysłany: 3 Maj 2011, 16:27   Mulczowanie - jako jedyna forma koszenia

Witam forumowiczów

Założyłem tu konto gdyż chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie dot. mulczowania trawnika. Rok temu z żoną kupiliśmy dom z działką o pow. ok 2700 m2. Nie mając większego pojęcia o koszeniu, wybrałem kosiarkę, która jak teraz patrząc z perspektywy czasu i skoszonych m2 znacznie przekracza moje potrzeby (Alko 5200 BR). Kosiarki w 80% używałem w trybie mulczowania, na samym początku próbowałem biegać z koszem, potem raz z wyrzutem bocznym, w obu przypadkach wkurzała mnie skoszona trawa i fakt, że coś z nią trzeba było zrobić (dodatkowa praca z wynoszeniem jej w określone miejsce). Od lipca do końca roku trawnik kosiłem tylko w trybie mulczowania.

Do czego zmierzam - nadarzyła się okazja sprzedaży kosiarki w bdb cenie, z chęcią bym wymienił tego ciężkiego potwora na małą zgrabną kosiarkę tylko z funkcją mulczowania (Viking MB 2 R). Już prawie podjąłem decyzje gdy sprzedawca zdecydowanie odradził mi ten produkt. Twierdząc, że kosiarka ta jest przeznaczona tylko do trawników gdzie koszenie jest wykonywane raz na dłuższy okres czasu, a używanie jej w normalnej eksploatacji powoduje powstanie "filcu" na trawniku i jego uszkodzenie.

Jakie jest wasze zdanie? Czy da się kosić tylko w trybie mulczowania w jakiś określony sposób (np 2 razy w tyg.), czy raczej nie jest to polecana forma koszenia dla przydomowego trawnika? W ubiegłym sezonie cały czas kosiłem w ten sposób i żadnych zmian nie zauważyłem, ale może to był zbyt krótki okres czasu by cokolwiek "wyszło" na trawniku?

Czekam na opinie i rady
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 8 Maj 2011, 13:02   Mulczowanie

Mulczowanie bez wapna doprowadzi do zakwaszenia ziemi i rozwoju grzybow i pleśni.
Nie mówiąc już o zaniku trawnika a pojawieniu się chwastów.Mulczowanie dla leniwych ale nie estetów.Też miałem ten problem na 2000 m kw.Ale powróciłem do zbierania i kompostowania,Szkoda trawnika .Zbieraj do kosza i w taczkę o podwyższonych burtach.Są takie duńskie nadstawki zwiekszające objętość wywożonego materiału
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 9 Maj 2011, 17:55   

Mulczowanie możesz przeprowadzać co 3 4 koszenie pozostały pokos zbieraj i do kosza jak radzi kolega
Ostatnio zmieniony przez troku 1 Czerwiec 2011, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
pfp76 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 366
Skąd: Lublin
Wysłany: 1 Czerwiec 2011, 01:22   

Jezeli kosisz czesto , tak ze trawa jest niska , a kosiarka dobrze "rozpirza" trawe to nie musisz nic zbierac , oczywista pamietaj o innych zabiegach agrotechnicznych !
 
luke-z 
luke-z

Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 236
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 1 Czerwiec 2011, 20:32   

Przyłączam się do wypowiedzi troku i conri. Zbieraj trawę, bo za niedługo będziesz miał pełno mleczy i innych chwastów...i oczywiście roboty x3. Ewentualnie podczas suszy rób mulczowanie, co zwolni parowanie wody, a w efekcie nie będziesz musiał nawadniać (nie ma jak marnowanie H2O).
Zamiast taczek, kup plandekę 2x3m i na nią wysypuj skoszoną trawę. Gdy już będzie pełna, wio na kompostownik.
_________________
ASFALT to rodzaj nawierzchni. W Polsce rzadko występujący i w niewielkiej ilości, głównie między dziurami w drodze.
 
pfp76 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 366
Skąd: Lublin
Wysłany: 1 Czerwiec 2011, 22:37   

Na poczatku sezonu musisz trawe wygrabic i uzyc wertykulatora , potem mozesz kosic bez jej zbierania ! Warunkiem jest ze Twoja kosiarka dobrze rozdrabnia koszona trawe . W zaleznosci od rodzaju trawy kos ja na odpowiednia wysokosc , nie za nisko . Nie dopuszczaj by trawnik zamienial sie w lake . Wyjatkowo- jesli masz bardzo zwiezla glebe , raz na jakis czas mozesz pokos zebrac ! Lub trawnik wypiaskowac !
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime - Mapa Forum