Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Demontaż bębna sprzęgła odśrodkowego Husqvarna 55
Autor Wiadomość
LupekT 

Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 4
Wysłany: 18 Listopad 2012, 13:46   Demontaż bębna sprzęgła odśrodkowego Husqvarna 55

Proszę, czy ktoś by mógł mi podpowiedzieć jak zdemontować i zkompletować bęben szęgła odśrodkowego H55.

Dziękuję za rady Lupek
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 18 Listopad 2012, 14:03   

Pierwsze i najważniejsze. Sprzęgło jest przykręcone na lewym gwincie. Zatem odkręcamy w prawo (zgodnie ze wskazówkami zegara). Aby odkręcić sprzęgło musisz zablokować wał korbowy. Najbezpieczniej będzie włożyć przez otwór świecy gruby sznurek. Taki przynajmniej 4mm średnicy. Zginasz go na pół i wkładasz przez otwór świecy. Tłok w pozycji górnej zaprze przez sznurek w denko cylindra. Do okręcenia potrzebujesz specjalny klucz. W przypadku jego braku można użyć klucza od szlifierki kątowej. Jeżeli nie czujesz się na siłach zleć odkręcenie sprzęgła serwisowi.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 11 Grudzień 2012, 10:06   

irukard napisał/a:
Pierwsze i najważniejsze. Sprzęgło jest przykręcone na lewym gwincie. Zatem odkręcamy w prawo (zgodnie ze wskazówkami zegara). Aby odkręcić sprzęgło musisz zablokować wał korbowy. Najbezpieczniej będzie włożyć przez otwór świecy gruby sznurek. Taki przynajmniej 4mm średnicy. Zginasz go na pół i wkładasz przez otwór świecy. Tłok w pozycji górnej zaprze przez sznurek w denko cylindra. Do okręcenia potrzebujesz specjalny klucz. W przypadku jego braku można użyć klucza od szlifierki kątowej. Jeżeli nie czujesz się na siłach zleć odkręcenie sprzęgła serwisowi.


Dokładnie tak jak opisał Irukard ale jak się nie czujesz na siłach to lepiej zleć to usługę serwisowi bo znam przypadki "oberwania wału" przez klientów którzy brali się za wymię bębna bo chcieli zaoszczędzić pare złoty.

Nigdy nie zapomnę jednego klienta ze Stihlem 026. Przyszedł do serwisu pyta się o cenę . Ja odpowiadam że tyle i tyle . Klient na to "Co to zdzierstwo dawaj pan aktywator i ide stąd"
Na drugi dzień ten sam klient przychodzi z tą 026-tką z oberwanym wałem i wyłupanym tłokiem bo próbował odkręcać w lewo a tak naprawdę dokręcał. Myślał że sprzęgło to tak mocno dokręcone jest dlatego wziął 1,5 metrową rure kogoś do pomocy żeby trzymał piłe i heja no i niestety nie zaoszczędził...
Ostatnio zmieniony przez dolek 11 Grudzień 2012, 10:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 11 Grudzień 2012, 11:43   

My odkręcamy sprzęgła impaktem o momencie 150-175Nm. Potrzebne są specjalne nasadki na 1/2". Ale uwaga: nie wolno tak odkręcać w pilarkach w których koło magnesowe ma integralny klin - pod wpływem bezwładności może go ściąć. Tu w razie potrzeby użycia klucza udarowego trzeba zdemontować koło magnesowe. W zasadzie w takich piłach szybsza jest metoda z blokadą tłoka.

Niemniej impakt czasami jest jedyną metodą na odkręcenie sprzęgła, szczególnie w pilarkach z zewnętrznym bębnem sprzęgła. W DCS5030 sprzęgło było tak zapieczone po 2 latach pracy, że podczas próby odkręcenia (specjalny klucz serwisowy + blokada tłoka) pękł tłok i moje żebro. Teraz nauczony w razie potrzeby demontażu sprzęgła w tym modelu, zdejmuję najpierw koło magnesowe, a później impaktem odkręcam sprzęgło.

W starych Dolmarach, Makitach i Oleo-Mac'ach wymiana bębna sprzęgła wraz z wyczyszczeniem i nasmarowaniem łożyska igiełkowego zajmuje 3 minuty.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 21 Marzec 2013, 01:19   

Jak ci żebro pękło?
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 21 Marzec 2013, 10:00   

Oparłem zbiornikiem paliwa o żebro, a opierakiem zębatym o warsztat, tak żeby pilarka była w miarę stabilna. No i pękło :)
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 21 Marzec 2013, 10:17   

a gdzie imadło kulowe ???
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 21 Marzec 2013, 13:20   

Jak chcesz zrobić "na szybko" to nie szukasz imadła. Ale spoko, wnioski z lekcji wyciągnięte. Jedno żebro wystarczy.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 22 Marzec 2013, 23:21   

Często jest tak że jak się chce "Na szybko" to sobie można bubu zrobić.
Ja jak zaczynałem robić te graty to pewnego razu sploznoł mi się klucz przy dokręcaniu noża i blizne na dłoni mam do dziś
Ostatnio zmieniony przez dolek 22 Marzec 2013, 23:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang - Mapa Forum